V súčasnosti existujú len malé alebo žiadne postihy trestných činov neoprávneného používania dronov
V súčasnosti existujú len malé, respektíve žiadne postihy pre páchateľov trestných činov neoprávneného používania bezpilotného lietadla. Rezort vnútra to konštatuje v Stratégii ochrany pred neoprávneným používaním bezpilotných lietadiel v oblasti kritickej infraštruktúry, ochrany súkromia, neoprávneného monitorovania objektov štátneho záujmu, ochrany objektov osobitnej dôležitosti a ďalších dôležitých objektov, nedovoleného prekročenia štátnej hranice alebo narušenia bezletových zón na území SR. Zároveň podľa ministerstva nie je kodifikovaná ani osobitná trestnoprávna zodpovednosť prevádzkovateľa takzvaného dronu za porušenie právnych predpisov.
„Na tento účel je potrebné implementovať do Trestného zákona nové skutkové podstaty trestných činov spáchaných napríklad použitím bezpilotných lietadiel, či lietaním v zakázaných alebo obmedzených priestoroch, a to úmyselnou a nedbanlivostnou formou zavinenia,” uvádza sa v dokumente. Takáto potreba podľa rezortu vnútra vyvstáva hlavne v súvislosti s prípadmi nedovoleného narušenia zakázaných, alebo obmedzených vzdušných priestorov prvkov kritickej infraštruktúry, alebo objektov osobitnej dôležitosti a ďalších dôležitých objektov, kde nedovolené narušenie môže viesť k ohrozeniu bezpečnosti SR, alebo k ohrozeniu zdravia a životného prostredia.
Stratégia tiež konštatuje, že za najzávažnejší problém na úseku boja proti neoprávnenému používaniu bezpilotných lietadiel možno považovať nedostatočné a v mnohých prípadoch úplne chýbajúce technické zabezpečenie bezpečnostných zložiek štátu. „Bezpečnostné zložky štátu celoplošne nedisponujú technickým zariadením na detekciu, rušenie riadiaceho signálu, respektíve na prevzatie kontroly nad riadením bezpilotného lietadla, ani zariadeniami a prostriedkami na efektívne odstránenie neoprávneného použitia bezpilotného lietadla, či elimináciu bezpilotného lietadla, ktoré sa v danom objekte nachádza neoprávnene,” zdôrazňuje dokument.
Ministerstvo vnútra v materiáli konštatuje, že bezpilotné lietadlá sa v súčasnosti pravidelne využívajú napríklad na pašovanie tovaru cez hranicu Slovenska s Ukrajinou. „Na vonkajšej hranici s Ukrajinou je každodenne registrované „zhodenie“ tovaru na územie Slovenskej republiky. Niekedy je to za noc aj desať dodávok,” uvádza sa v dokumente. Nelegálne pašovanie tovaru cez hranicu štátu predstavuje podľa stratégie významnú kriminálnu aktivitu. „Prevažne ide o tabakové výrobky, v menšej miere sú to drogy, alkohol, vzácne nerasty a menšie zbrane,” informuje materiál.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.
Vianočné sviatky sú časom solidarity a pomoci tým, ktorí to najviac potrebujú. Mestská časť Košice – Juh organizuje v termíne od 18. novembra do 29. novembra 2024 potravinovú zbierku pod názvom „Daruj kilečko“. Jej cieľom je pripraviť štedrejšie Vianoce pre občanov v núdzi.