V Tatrách osadili systém na preventívny odstrel lavín
Záchranári Horskej záchrannej služby už v spolupráci s Leteckým útvarom Ministerstva vnútra SR v Lomnickom sedle vo Vysokých Tatrách a v Spálenom žľabe v Západných Tatrách osadili stacionárny systém na preventívny odstrel lavín.
Tie vykonáva horská služba na miestach, kde je zvýšený pohyb ľudí. Účelom je zvýšiť bezpečnosť a predísť ohrozeniu zdravia, životov, či materiálnym škodám lavínami. Donedávna Horská záchranná služba vykonávala odstrely výhradne pomocou trhaviny. Tú najprv museli bezpečne transportovať na lavínový svah vyškolení pracovníci HZS s odbornou spôsobilosťou Pyrotechnik záchranár. „Prístup na dané lokality je mimoriadne obtiažny, náročný a v neposlednom rade aj nebezpečný,“ zhodnotili horskí záchranári.
V súčasnosti na odstrel využívajú systém, ktorý funguje na princípe fyzikálneho výbuchu. „Detonácia je zabezpečená zmiešaním výbušnej zmesi plynov a ich zapálením. Je možné ju spustiť z bezpečnej vzdialenosti rádiovo a odpadá tak nutnosť transportovať trhavinu do miesta chceného uvoľnenia lavíny,“ opísala HZS. Systém len stačí pred sezónou transportovať do danej lokality, zostáva v pohotovosti počas celej zimnej sezóny. „Jeho efektivita tiež spočíva v tom, že je schopný vykonať až desiatky preventívnych odstrelov počas zimnej sezóny,“ dodali záchranári.
Projekt s názvom „Komplexný systém včasného varovania, pripravenosti a vydávania adresných a včasných výstrah pred rizikami v horskom prostredí“ bol financovaný formou nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Zdroj: SITA, kh, fa
Galéria
Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.