V uzavretej zóne v Černobyle namerali abnormálne vysokú radiáciu
V Červenom lese v uzavretej oblasti okolo jadrovej elektrárne Černobyľ namerali „abnormálne vysokú“ radiáciu na miestach, kde ruské sily vykopali zákopy a pokúsili sa vybudovať opevnenie.
Jednu z častí lesa s odborníkmi navštívil šéf ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom Petro Kotin. Podľa vyhlásenia spoločnosti na komunikačnej platforme Telegram tam indikácie vonkajšieho ožiarenia boli 10 až 15-krát vyššie ako normálne a možné vnútorné žiarenie získané pri kontakte s povrchom pôdy by mohlo byť 160-krát vyššie ako je norma. Informuje o tom spravodajský portál CNN.
Enerhoatom uviedol, že takzvané alfa rádioaktívne znečistenie v podobe častíc jadrového paliva a muriva rozptýleného v dôsledku katastrofy v elektrárni v roku 1986, ktoré má v tele silnejšie účinky ako gama a beta žiarenie, sa v súčasnosti nachádza v hĺbke 40 až 80 centimetrov. Ruskí vojaci pritom kopali hlbšie. Všetci vojaci, ktorí tam boli, by podľa Enerhoatomu mali očakávať ochorenie z ožiarenia viacerých stupňov závažnosti.
V skoršom vyhlásení Enerhoatom informoval, že Ruskí vojaci, ktorí obsadili územie černobyľskej elektrárne vyrabovali a zničili aj kancelárie a laboratórium Inštitútu jadrovej bezpečnosti. „Odniesli počítače, kancelársku techniku, rozbili alebo zničili laboratórne vybavenie a meracie prístroje, vyrabovali garáže s vozidlami, ktoré slúžili na prevoz vedcov na výskumné miesta,“ uviedol.
Zdroj: (SITA, ns)
Odporúčané články
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Hlavné kroky nutné pre rozvoj vodárenstva sú v rukách štátu – musí si začať plniť svoje záväzky, nastaviť zmysluplnú reguláciu, zamedziť politikárčeniu a vnášaniu chaosu do odborných tém. Akokoľvek sú tieto kroky potrebné, vodárenské spoločnosti ich namiesto štátu urobiť nemôžu a kým ich neurobí štát, vodárenské spoločnosti budú problémy ďalej tlačiť pred sebou a kríza vodárenstva sa bude ďalej prehlbovať. Zhodli sa na tom spíkri na medzinárodnej odbornej konferencii televízie TA3 o vodárenstve.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.