Vakcínu dostanú len tie deti, pri ktorých je riziko ochorenia väčšie ako riziko zaočkovania
Očkovanie je momentálne určené iba tým deťom vo veku od 5 až 11 rokov, pri ktorých ošetrujúci lekár zváži, že riziko ochorenia COVID-19 by bolo u nich väčšie ako riziko zaočkovania. Uviedla to na tlačovej besede k aktuálnej epidemiologickej situácii pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.
V tejto skupine sú napríklad deti po transplantáciách kostnej drene, po onkologickej liečbe či s diagnózou diabetes mellitus. Ide aj o deti, u ktorých by ochorenie COVID-19 predstavovalo veľmi vysoké epidemiologické riziko pre iné deti, ktoré očkované byť nemôžu. Týka sa to napríklad súrodencov, z ktorých jedno je mladšie ako päť rokov, pričom má staršieho súrodenca, ktorý navštevuje školské zariadenie.
„Toto očkovanie je nachystané a pripravené, bude prebiehať zhruba v rovnakom časovom rozhraní ako očkovanie treťou dávkou a bude prebiehať úplne rovnakým spôsobom, a to na odporučenie špecialistu. Sú tiež pripravené špeciálne žiadosti rodičov o takéto očkovanie, sú pripravené aj výmenné lístky pre špecialistov pediatrov, ktoré budú predkladané rodičmi detí v centrách, kde sa bude očkovať. Sú pripravené špeciálne informované súhlasy, takisto anamnestické dotazníky, ktoré bude treba prejsť s očkovaným aj rodičom pacienta v centre,” doplnila Prokopová.
Prihlasovanie bude prebiehať cez stránky Národného centra zdravotníckych informácií, ktoré bude prideľovať termíny.
Zdroj: (SITA, qq;pla)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.