Vakcíny pre vekovú skupinu 12 až 18 rokov sú podľa vedcov vysoko účinné a bezpečné
Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sú pre vekovú skupinu 12 až 18 rokov vysoko účinné a bezpečné. Pri príležitosti začiatku školského roka to v tlačovej správe konštatuje Iniciatíva Veda pomáha. Zároveň zdôrazňuje, že výhody očkovania prevažujú nad rizikami aj v tejto vekovej skupine a deťom a rodičom očkovanie zodpovedne odporúča.
„Celkovo sú zaznamenané nežiaduce účinky po očkovaní proti COVID-19 medzi deťmi mimoriadne zriedkavé, obzvlášť, ak sa dodrží odporúčanie niekoľkodňového pokoja a vyhýbanie sa nadmernej fyzickej záťaži po očkovaní. Naopak, riziká ťažkého priebehu ochorenia COVID-19 a dlhodobé následky u detí sú síce pomerne malé, avšak nie zanedbateľné,” uvádza iniciatíva. Očkovanie podľa vedcov chráni nielen pred samotným ochorením COVID-19, ale aj pred „post-kovidovými” následkami, ako sú dlhodobá únava, bolesti hlavy, zadýchavanie, búšenie srdca, ale aj závažnými následkami s názvom multisystémový zápal MIS-C. „Čistý benefit očkovania je u detí nižší než u dospelých – najmä seniorov a ľudí so závažnými ochoreniami. Verejné inštitúcie by mali sústrediť svoje úsilie na očkovanie práve týchto skupín a ponechať očkovanie detí na rozhodnutie ich rodičov,” uvádza iniciatíva.
Mládež vo veku 12 až 18 rokov, na rozdiel od menších detí, podľa vedcov výrazne prispieva k šíreniu nákazy. „Obzvlášť odporúčame očkovanie tínedžerom, ktorí majú súrodencov novorodencov, respektíve malé deti a príbuzných s vážnymi ochoreniami, napríklad po transplantácii orgánov, s autoimunitnými poruchami alebo nádorovými ochoreniami,” zdôrazňuje iniciatíva. Ministerstvu školstva zároveň odporúča, aby minimalizovalo dopady pandémie na deti a ich vyučovací proces. „Nie sú pádne medicínske a epidemiologické dôvody pre dištančné vzdelávanie zaočkovaných žiakov alebo žiakov po prekonaní COVID-19, ktorí prišli do kontaktu s pozitívne testovanými spolužiakmi. Školská dochádzka týchto detí by už nemala byť vážnejšie obmedzovaná,” dodala iniciatíva.
Zdroj: (SITA, sa;DSe)
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.