Vakcíny proti COVID-19 sú dostupné, no záujem nie je veľký
Na Slovensku máme viac ako 5 miliónov dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Ide o vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, Janssen (Johnson & Johnson) a Sanofi. Z tohto počtu sú viac ako 2 milióny dávok vakcíny adaptované na variant omikron. Záujem o očkovanie proti ochoreniu COVID-19 však aktuálne nie je veľký a v poslednom období sa podávajú najmä posilňujúce dávky, čo nemá výrazný vplyv na celkovú mieru zaočkovanosti. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Petra Lániková.
Aj napriek zníženému záujmu o očkovanie Slovensko aktuálne nedisponuje žiadnymi zásobami vakcín, ktoré by exspirovali počas januára až marca tohto roka. „Najskorší termín exspirácie vakcín očakávame až v apríli 2023, pokiaľ ich exspirácia dovtedy nebude predĺžená,” informovala Lániková. Upozornila na to, že počas minulého roka darovala Slovenská republika viac ako jeden milión dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19 tzv. rozvojovým krajinám. „Viac ako 900-tisíc dávok sme darovali rôznym krajinám tzv. tretieho sveta, ako napríklad Tanzánii alebo Guyane. Belize sme odoslali viac ako 100-tisíc dávok a začiatkom tohto roka viac ako 300-tisíc dávok Srbsku,” povedala.
Rezort zdravotníctva aktuálne pripravuje darovanie vakcín do Egypta, Brazílie a do Kazachstanu. „Ministerstvo zdravotníctva SR sa snaží taktiež zvýšiť flexibilitu zmlúv na dodávky vakcín a aktívne pracuje na znížení počtu objednaných dávok,” dodala hovorkyňa rezortu.
Zdroj: SITA, su, dm
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
V stredu, 6. novembra 2024, Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach otvorí dvere pacientom, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu a trpia následnou spasticitou. Od 11:00 do 14:00 budú mať títo pacienti možnosť bezplatne konzultovať svoj stav s odborníkmi z UNLP, ktorí im pomôžu objasniť možnosti liečby a zvládania tohto náročného ochorenia.