Vedci varujú pred možnou pandémiou, spôsobiť ju môže zmena klímy
Ako uvádza vedecký portál ScienceDaily, vedci z Georgetownskej univerzity zverejnili štúdiu, ktorá spája globálne otepľovanie s potenciálnou pandémiou. Štúdiu uverejnili vo vedeckom časopise Nature.
Keďže sa klíma neustále otepľuje, vedci v štúdii predpokladajú, že divoké zvieratá budú nútené premiestniť sa zo svojich prirodzených biotopov. Pravdepodobne sa tak podľa nich presunú do oblastí s veľkou ľudskou populáciou. To by tým pádom mohlo zvýšiť riziko nakazenia sa vírusmi, čo by podľa vedcov mohlo viesť k ďalšej pandémii.
Vedci vo svojej štúdii vykonali prvé komplexné hodnotenie toho, ako zmena klímy reštrukturalizuje globálny vírus cicavcov. V práci sa zameriavali na presuny geografického rozsahu, teda cesty, ktoré druhy podniknú, keď sledujú svoje biotopy do nových oblastí. Keď sa kvôli tomu stretnú s inými cicavcami, štúdia predpokladá, že sa navzájom podelia o tisícky vírusov.
Takéto strety druhov dávajú podľa vedcov väčšie šance vírusom ako je ebola alebo koronavírus a tie by sa tak mohli objaviť v nových oblastiach, čím by ich bolo ťažšie sledovať. Vírusy by sa podľa nich navyše dostali k novým druhom zvierat a tým by sa aj jednoduchšie dostali k ľuďom.
Znepokojujúce je podľa vedcov to, že biotopy zvierat sa budú neúmerne presúvať na rovnaké miesta ako sú ľudské sídla, čím sa vytvoria nové ohniská rizika nákazy. Veľká časť tohto procesu už podľa nich môže prebiehať v dnešnom teplejšom svete a snahy o zníženie emisií skleníkových plynov nemusia tento proces zastaviť.
Vedci navyše v štúdii uviedli, že zmena klímy sa stane najväčším rizikovým faktorom pre vznik chorôb. Tento problém je podľa nich dokonca väčší ako odlesňovanie či obchodovanie s divokými zvieratami.
“Pandémia COVID-19 a predchádzajúce šírenie vírusov SARS, Ebola a Zika ukazujú, aké obrovské následky môže mať vírus preskakujúci zo zvierat na ľudí. Aby sme predpovedali ich preskočenie na ľudí, musíme vedieť o ich šírení medzi inými zvieratami,” uviedol Sam Scheiner, programový riaditeľ americkej Národnej vedeckej nadácie (NSF), ktorá výskum financovala.
Zdroj: (sciencedaily.com, DK)
Odporúčané články
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.