Vedci varujú pred možnou pandémiou, spôsobiť ju môže zmena klímy
Ako uvádza vedecký portál ScienceDaily, vedci z Georgetownskej univerzity zverejnili štúdiu, ktorá spája globálne otepľovanie s potenciálnou pandémiou. Štúdiu uverejnili vo vedeckom časopise Nature.
Keďže sa klíma neustále otepľuje, vedci v štúdii predpokladajú, že divoké zvieratá budú nútené premiestniť sa zo svojich prirodzených biotopov. Pravdepodobne sa tak podľa nich presunú do oblastí s veľkou ľudskou populáciou. To by tým pádom mohlo zvýšiť riziko nakazenia sa vírusmi, čo by podľa vedcov mohlo viesť k ďalšej pandémii.
Vedci vo svojej štúdii vykonali prvé komplexné hodnotenie toho, ako zmena klímy reštrukturalizuje globálny vírus cicavcov. V práci sa zameriavali na presuny geografického rozsahu, teda cesty, ktoré druhy podniknú, keď sledujú svoje biotopy do nových oblastí. Keď sa kvôli tomu stretnú s inými cicavcami, štúdia predpokladá, že sa navzájom podelia o tisícky vírusov.
Takéto strety druhov dávajú podľa vedcov väčšie šance vírusom ako je ebola alebo koronavírus a tie by sa tak mohli objaviť v nových oblastiach, čím by ich bolo ťažšie sledovať. Vírusy by sa podľa nich navyše dostali k novým druhom zvierat a tým by sa aj jednoduchšie dostali k ľuďom.
Znepokojujúce je podľa vedcov to, že biotopy zvierat sa budú neúmerne presúvať na rovnaké miesta ako sú ľudské sídla, čím sa vytvoria nové ohniská rizika nákazy. Veľká časť tohto procesu už podľa nich môže prebiehať v dnešnom teplejšom svete a snahy o zníženie emisií skleníkových plynov nemusia tento proces zastaviť.
Vedci navyše v štúdii uviedli, že zmena klímy sa stane najväčším rizikovým faktorom pre vznik chorôb. Tento problém je podľa nich dokonca väčší ako odlesňovanie či obchodovanie s divokými zvieratami.
“Pandémia COVID-19 a predchádzajúce šírenie vírusov SARS, Ebola a Zika ukazujú, aké obrovské následky môže mať vírus preskakujúci zo zvierat na ľudí. Aby sme predpovedali ich preskočenie na ľudí, musíme vedieť o ich šírení medzi inými zvieratami,” uviedol Sam Scheiner, programový riaditeľ americkej Národnej vedeckej nadácie (NSF), ktorá výskum financovala.
Zdroj: (sciencedaily.com, DK)
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Mladá žena v Trebišove pripravila seniora o dôchodok. Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Lenka Ivanová, 69-ročný František sa v piatok 8. novembra na autobusovej stanici v Trebišove stretol s mužom a ženou, ktorých poznal. U tejto dvojice už viackrát prespal, vzhľadom na svoju životnú situáciu. V ten deň plánoval ísť po dôchodok a dvojica mu navrhla, že mu zabezpečia taxík.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.