Vedenie DPMK: Pre štrajk musíme podať žalobu
Manažment DPMK trvá na tom, že štvrtkový dvojhodinový štrajk bol nezákonný, preto v pondelok podal na Okresný súd v Košiciach návrh na nariadenie neodkladného opatrenia. Súd rozhodne do 30 dní od doručenia.
Neodkladným nariadením chcú dosiahnuť, aby súd prinútil odborárov oznámiť úmysel štrajkovať tri pracovné dni vopred.
[ad2][/ad2]Platy možno budú aj vyššie
Vedenie podniku je stále presvedčené, že všetko by sa malo vydiskutovať za rokovacím stolom. Čakajú na určenie sprostredkovateľa dialógu medzi nimi a odborármi. Určiť ho má ministerstvo práce a sociálnych vecí. „Súhlasím, že vodiči by mali mať vyššie platy, ale chceme sa o podniku baviť ako o celku, keďže DPMK je vo veľmi zlom stave. Ak budeme spolupracovať, možno neskôr nájdeme nakoniec najlepšie riešenie, možno lepšie, ako si šoféri pýtajú dnes,“ povedal M. Čop. Odborári požadujú 10-percentné navýšenie platov.
M. Čop zároveň uviedol, že z návrhu na nariadenie neodkladného opatrenia vyplýva, že podnik bude musieť podať aj žalobu. „Zákon o kolektívnom vyjednávaní jasne stanovuje postihy pri účasti na nezákonnom štrajku. Vznikla nám finančná škoda, ale k jej výške sa nebudem vyjadrovať.“
Najvyššia dotácia za posledné roky
Vedenie DPMK chce prostredníctvom súdu zabezpečiť, aby už nenastala taká situácia, keď skupina ľudí organizujúcich štrajk nepostupovala podľa zákona. „DPMK realizuje službu vo verejnom záujme a takýmto nezákonným konaním je postihovaná široká verejnosť, ktorá sa nemala ako prepravovať po meste,“ skonštatoval M. Gibóda.
Na druhej strane – košický advokát Martin Friedrich štrajk odborárov nevidí ako nezákonný a rezort sociálnych vecí a rodiny sa vyjadril, že o prípadnej nezákonnosti by musel rozhodnúť súd.
Viceprimátor tiež spresnil, že na základe predchádzajúcich analýz je rozpočet DPMK stanovený na 19,8 milióna eur. „My sme ho navýšili na 20 miliónov. Nerozumieme tomu, že keď za posledných osem rokov odborári nikdy nepristúpili k ostrému štrajku, prečo teraz, po nástupe nového vedenia, k nemu pristúpili, pričom je jasne vidieť, že toto vedenie mesta aj mestské zastupiteľstvo robí všetko pre to, aby našlo finančné prostriedky a ozdravilo dopravný podnik.“
[ad2][/ad2]Nadčasov je menej
Podľa informácií Vladimíra Padyšáka v DPMK k dnešnému dňu pracuje 530 vodičov, čo je postačujúci stav, keďže sú vypravované všetky spoje. Tak isto zdôraznil, že nezaznamenali ani zvýšenú fluktuáciu. „Mzdy v našom podniku sú presne také, ako sme doteraz deklarovali, t. j. 1 088 eur v hrubom. Z toho idú, samozrejme, dole odvody a dane, čo neovplyvníme.“
Odborári zas tvrdia, že nemajú preplácané nadčasy v takej miere ako v nedávnej minulosti, preto sa ich čistá mzda priblížila k minimálnej.
Riaditeľ DPMK Vladimír Padyšák doplnil, že pokiaľ si všetci vodiči plnia svoje služby, tak nie je dôvod na nadčasy. „Nadčasov je momentálne podstatne menej, ako ich bolo v tomto čase minulého roku, pretože prebiehali výluky kvôli rekonštrukcii električkových tratí.“
Odborári zatiaľ neavizovali pokračovanie ostrého štrajku.
[ad3][/ad3]Odporúčané články
Od 1. januára 2025 vstupuje do platnosti novela školského zákona, ktorá zamedzí používanie mobilných telefónov na školách. Ministerstvo školstva SR prichádza s balíkom podporných opatrení, ktoré majú školám a rodičom pomôcť zvládnuť túto zmenu. Súčasťou opatrení sú usmernenia, informačné materiály aj špeciálne školenia pre pedagógov.
V spaľovni odpadov v Kokšov-Bakši (okres Košice-okolie) horelo. Ako pre agentúru SITA uviedol hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach Jozef Bálint, horel sklad komunálneho odpadu, ktorý sa využíva na ďalšie spracovanie.
Predseda strany Hlas-SD Matúš Šutaj Eštok, pri príležitosti osláv 17. novembra zverejnil stanovisko, v ktorom vyjadril ostrú kritiku opozície, pričom poukázal na potrebu skutočnej demokracie. Vo svojich vyjadreniach nezabudol zdôrazniť hodnoty slobody a rešpektu.