Veľký piatok je pripomienkou, aby sa ľudia nedívali na svet cez predsudky či zjednodušovanie, uviedla prezidentka
Veľký piatok podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej ľuďom pripomína, aby nepodľahli pokušeniu dívať sa na iných a na dianie okolo seba optikou predsudkov, zjednodušovania, zovšeobecňovania, ba dokonca kolektívnej viny. Ako ďalej priblížila vo svojom statuse na sociálnej sieti, tento deň pripomína ľuďom, aby za všetkým hľadali svojho blížneho, ktorý je hodný ich pochopenia a súcitu. Dnes slávime Piatok utrpenia Pána, kedysi známy ako Veľký piatok, ktorý je dňom utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista.
Čaputová uviedla, že príbeh utrpenia Krista ľudia vnímajú bez ohľadu na svoje vierovyznanie, pretože vidia vo svojom súčasnom živote mnohé paralely. „Trpel nie pre seba, ale pre iných a vniesol túto schopnosť do našich životov. Schopnosti cítiť s inými, vnímať ich trápenie ako svoje vlastné, prežívať ich strasti spolu s nimi, pomáhať im, obetovať sa pre nich. Súcit je emócia prítomná v samotných základoch našej kultúry, v jej mravných ba aj právnych pilieroch. Je to súcit s našimi blízkymi, ale tiež súcit s každým človekom,“ ozrejmila. Prezidentka verí, že každý je schopný súcitu, aj keď v niekom ho nevyvolá číselný údaj o počte ľudí, ktorí pred vojnou utiekli z Ukrajiny – ale pocíti ho istotne pri pohľade na konkrétne ľudské osudy.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.