Veterinár už nemôže ošetriť nezačipovaného psa
Podľa novely zákona o veterinárnej starostlivosti pre vlastníkov psov pribudla povinnosť označiť na vlastné náklady mikročipom svoje zviera. Na splnenie tejto povinnosti bolo určené prechodné obdobie do 31. októbra 2019, ale len pre tých chovateľov, ktorým sa pes narodil pred 1. septembrom 2018.
Psy narodené po 1. septembri 2018 museli byť označené do 12 týždňov veku alebo pred zmenou vlastníka. Zmenu vlastníka psa musí nahlásiť pôvodný majiteľ veterinárnemu lekárovi do 21 dní od vykonania zmeny. Taktiež má vlastník povinnosť nahlásiť do 21 dní aj úhyn psa.
„Kúpna, respektíve darovacia zmluva musí obsahovať číslo čipu a údaje o pôvodnom majiteľovi, ktorý je povinný zabezpečiť u veterinára prepis údajov na kupujúceho. V prípade nálezu zvieraťa tak bude možné kontaktovať majiteľa a vrátiť mu ho,“ upozorňuje predsedníčka Slobody zvierat Pavla Dugovičová.
[ad][/ad]Dôležitý register
Údaje z čipu musia byť zapísané do Centrálneho registra spoločenských zvierat, ktorý je na webovej stránke crsz.sk.
Ak ste si psíka dali začipovať už dávnejšie a údaje nie sú zapísané v centrálnom registri, navštívte svojho veterinárneho lekára, ktorý čipoval vaše zvieratko a požiadajte ho o zápis údajov.
Hrozia pokuty
Za nesplnenie podmienok zákona je Regionálna veterinárna a potravinová správa oprávnená uložiť majiteľovi psa pokutu vo výške najviac 50 eur. Pokuta je príjmom obce, kde má vlastník psa trvalý pobyt. Po zaplatení pokuty preberá obec zodpovednosť za trvalé označenie psa.
„Veterinár nemôže ošetriť nezačipovaného psa. Ošetrí len tie nevyhnutné prípady, ktoré budú v záujme ochrany zdravia a človeka,“ dodala Dugovičová. Za porušenie tejto povinnosti môže lekár dostať pokutu od 1 750 do 20-tisíc eur.“
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice upozorňuje obyvateľov na plánované nočné údržbové práce na električkovej trati, ktoré môžu spôsobiť dočasné zvýšenie hlučnosti v oblasti.
Poslanecký návrh členov Výboru NR SR pre zdravotníctvo s cieľom obmedziť dostupnosť príchutí v nikotínových výrobkoch podporuje aj riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí (CLDZ) Ľubomír Okruhlica. Ten sa tak pridáva k ministrovi školstva Tomášovi Druckerovi, prezidentovi Slovenskej spoločnosti pediatrov Milanovi Kuchtovi či k prezidentovi Slovenskej pneumologickej a ftizeologickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Ivanovi Solovičovi. Podľa Okruhlicu príchuťami výrobcovia nikotínových výrobkov cielia na mladých ľudí.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.