Viceprimátora Košíc nezvolili do dozornej rady vodárni. Polaček pošle list všetkým akcionárom
Po primátorovi Košíc sa do orgánov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) nedostal ani jeho námestník.
Mimoriadne valné zhromaždenie, ktoré tvoria akcionári VVS, teda obce a mestá Košického, Prešovského a časti Banskobystrického kraja, v piatok nezvolilo viceprimátora Košíc Marcela Gibódu (Košickí aktivisti a nezávislí) do funkcie člena dozornej rady podniku.
Sidor zostáva
Zástupcom mesta Košice v dozornej rade VVS je od roku 2014 košický podnikateľ a bývalý parlamentný poslanec Mostu-Híd Igor Sidor. Sidor pritom nemá v košickej samospráve v súčasnosti žiadnu volenú, ani inú funkciu.
Mandátu mestského poslanca sa vzdal v júli 2017 potom, čo ho polícia prichytila šoférovať pod vplyvom alkohol. Následne odstúpil zo všetkých funkcií v orgánoch mestských podnikov. Vo VVS zostal.
Po nástupe Jaroslava Polačeka (SaS,KDH, SMK, Nova, OKS, Spolu,Progresívne Slovensko) do funkcie primátora mestské zastupiteľstvo na svojom prvom povolebnom rokovaní v decembri odhlasovalo odvolanie Sidora z dozornej rady a na jeho miesto schválilo Gibódu.
„Mrzí ma, že akcionári potvrdili vo funkcii človeka, ktorý stratil dôveru zastupiteľstva. Tým pádom nevytvorili priestor pre človeka, ktorému dôveru zastupiteľstvo dalo,“ uviedol Polaček.
Väčšina sa zdržala
Podľa zatiaľ neoficiálnych informácii za odvolanie Sidora hlasovalo len dvadsaťštyri percent prítomných akcionárov. K mestu Košice, ktoré majú 20,44 percentný podiel a sú najväčším akcionárom spoločnosti, sa teda pridalo len niekoľko drobných akcionárov. Zdržalo sa okolo 62 percent, ostatní boli proti.
Polaček priznáva, že mesto dnes nemá žiaden dosah na to, ako Sidor vykonáva funkciu člena dozornej rady, nevie mu ukladať žiadne inštrukcie ani od neho požadovať informácie o procesoch v spoločnosti. Primátor hovorí, že mesto sa bude ďalej snažiť dostať do orgánov svojich zástupcov, aby tam skúsili urobiť zmeny, ktoré sľúbil pred voľbami uskutočniť v mestských podnikoch. „Ja vodárne považujem za sčasti mestský podnik,“ povedal.
Polaček chce vysvetľovať
Myslí si, že akcionári mohli mať málo alebo nesprávne informácie o tom, že mesto chce vymeniť svojho zástupcu v dozornej rade, ktorú riadne odhlasovalo zastupiteľstvo. Všetkým akcionárom chce to vysvetliť listom.
Podobnú skúsenosť ako Gibóda už má aj Polaček. Košickí mestskí poslanci po voľbách schválili jeho vymenovanie Polačeka za člena predstavenstva vodárni. Dozorná rada, ktorá volí všetkých členov predstavenstva, primátora najprv odmietla, lebo bol v obchodnom registri stále zapísaný ako konateľ v dvoch svojich firmách. Keď bol z registra vymazaný, v polovici februára v rade nezískal dosť hlasov.
Polaček aj Gibóda v januári o VVS, ktorá má v celom východoslovenskom regióne monopol na dodávku pitnej vody a odvádzanie odpadových vôd kanalizáciou, povedali, že je málo transparentná a otvorená verejnej kontrole. Primátor vodárne označil za „súkromný podnik úzkej skupiny vplyvných ľudí“ s tým, že podľa neho patrí k najmenej transparentným spoločnostiam na Slovensku.
Verejné zdroje?
„Trvám na to, že stanovy VVS potrebujú akýsi upgrade. Dnes ľudia očakávajú iné informovanie o nakladaní s verejnými zdrojmi, ako pred dvadsiatimi rokmi,“ zopakoval aj v piatok Polaček.
Manažment VVS dlhdobo odmieta zverejňovať informácie ako iné mestské a obecné podniky s argumentom, že nehospodári s verejnými prostriedkami, ale s tým, čo si zarobí. „Vodárne pracujú s financiami z tržieb z činností, ktoré zrealizujú,“ napísal VVS v januári v reakcii na kritiku Polačeka a Gibódu.
Vedenie VVS: Zbytočné sa minulo desaťtisíc eur
Mimoriadne valné zhromaždenie predstavenstvo VVS na čele s predsedom a generálnym riaditeľom podniku Stanislavom Hrehom zvolávalo neochotne. Nemalo ale inú možnosť.
V prvom stanovisku k januárovej žiadosti mesta Košice o jeho zvolanie vedenie podniku tvrdilo, že organizovať ho je neefektívne.
„Všetci akcionári doposiaľ akceptovali termín riadneho valného zhromaždenia, aby spoločnosti nevytvárali náklady v súvislosti s realizáciou zhromaždenia a pozvaním 744 akcionárov,“ uviedol podnik. Sumu, ktorú treba vynaložiť na zasadnutie tohto orgánu, odhadla spoločnosť na desaťtisíc eur.
Prvýkrát v histórii
V histórii VVS sa doteraz ešte nikdy mimoriadne valné zhromaždenia neuskutočnilo, žiaden akcionár o jeho zvolanie totiž nežiadal. Vždy sa zhromaždenie zišlo ako riadne v plánovanom termíne v júni.
„Budú si musieť zvyknúť, že Košice majú nad dvadsať percent a podľa stanov máme na zvolanie valného zhromždenia právo,“ reagoval na to J. Polaček.
PR agentúra Penelopa, ktorá mediálne zastupuje VVS, neodpovedala na otázku, či Hreha alebo iný člen manažmentu vopred konzultoval s niektorými primátormi či starostami, ako majú hlasovať o Gibódovi alebo im dával v tejto veci nejaké usmernenia.
Poslala len informáciu o tom, že Sidor nebol odvolaný a preto akcionári už nehlasovali „o možnom členstve nominanta mesta Košice“.
Odporúčané články
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.