Viete, čo znamená zelená šípka pri semafore? Nájdete ju aj v Košiciach
Vodiči musia byť v cestnej premávke vždy opatrní a musia sledovať dopravné značky a rovnako aj svetelnú signalizáciu. Niekedy dokážu byť novinky v dopravnom značení mierne mätúce. Viete napríklad, čo znamená “zelená šípka” pri semafore?

Môžete prejsť aj na červenú
“Zelená šípka umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak svieti signál červenej farby,” uvádza právny informačný portál slov.lex.sk. Vodič môže odbočiť doprava len z pravého pruhu, dbať pri tom musí na to, aby nikoho neobmedzil alebo neohrozil. Pozor musí pri tom dávať najmä na chodcov, cyklistov ale rovnako aj na vozidlá jazdiace vo voľnom jazdnom smere.
Túto novinku priniesla vyhláška č.30/2020 o cestnej premávke. “Zelená šípka umožňuje vodičovi po zastavení pred križovatkou odbočiť vpravo aj vtedy, ak svieti signál červenej farby,” uviedla Správa ciest Bratislavskéko samosprávneho kraja.
Je “zelená šípka” aj v Košiciach?
Aj keď možno niektorí vodiči túto šípku nepoznajú pravdou je, že sa nachádza už aj v Košiciach. “V Košiciach ich nájdete napr. na semaforoch na križovatke Zimná – Letná alebo Dunajská/Idanská – Štúrova ulica,” uviedol pre KOŠICE: DNES hovorca mesta Košice Dušan Tokarčík.
Pozor si dajte aj na ďalšiu značku
“Svetelné signály môžu byť doplnené dopravným zariadením Zelená šípka alebo Čierna šípka,” uvádza sa vo vyhláške. Význam zelenej šípky sme objasnili vyššie. Okrem nej môže byť pre vodičov ďalšou neznámou aj čierna šípka, ktorá naopak povoľuje otočiť sa v križovatke s riadenou premávkou, avšak len ak svieti signál zelenej farby.
“Vodič pritom nesmie ohroziť ani obmedziť iných účastníkov cestnej premávky, najmä chodcov, cyklistov a vozidlá jazdiace vo voľnom smere,” upozorňuje právny informačný portál.
(VT)
Odporúčané články

Inteligentné zariadenia dnes riadia osvetlenie ulíc, teplotu v budovách, senzory v továrňach a mnohé ďalšie systémy. Práve tieto zariadenia však môžu byť vstupnou bránou pre kybernetické útoky. Preto vládna jednotka CSIRT, pôsobiaca pod gesciou Sekcie kybernetickej bezpečnosti Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, otvorila v Košiciach nové Laboratórium hardvérovej a dátovej analýzy. Odborníci tu budú skúmať zraniteľnosti moderných technológií a pomáhať pri riešení kybernetických incidentov.

Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s rezortom vnútra a Univerzitnou nemocnicou – Nemocnica svätého Michala pripravili návrh na zaradenie tejto nemocnice medzi priamo určených prijímateľov financovania z Plánu obnovy a odolnosti.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.