Viete, ktoré budovy sú v Košiciach najvyššie?
Košice sú známe najmä svojou bohatou kultúrnou atmosférou. V roku 2013 sa stali hlavným mestom kultúry. Málokedy sa však spomínajú budovy nachádzajúce sa v meste, ktoré nie sú zaujímavé “iba” históriou, ale aj svojou výškou.
Najvyššie budovy v Košiciach je možné rozdeliť do dvoch kategórií. Jednou kategóriou sú najvyššie historické budovy a druhou najvyššie moderné budovy v Košiciach. Pre predstavu je možné porovnať najvyššie budovy Košíc aj s najvyššou budovou sveta, ktorou je Burj Khalifa so svojou výškou až 828 metrov. Tento mrakodrap sa nachádza v Dubaji.
V porovnaní s 828 metrov vysokou budovou sa košické vysoké budovy stále nedajú nazvať mrakodrapmi, avšak niektoré aj napriek tomu naozaj vynikajú. Celkovo najvyššou budovou v Košiciach je Nemocnica na Triede SNP s výškou 83 metrov. V tesnom závese je Dominikánsky kostol s výškou 68 metrov a na treťom mieste sa nachádza Dóm svätej Alžbety.
Medzi ďalšie vysoké budovy v Košiciach, ktoré by sa radili do kategórie moderných budov patria napríklad Tri veže s výškou 50 metrov, Garbiarská s výškou necelých 49 metrov či Aupark Tower, ktorý je vysoký 47,5 metrov. Neskôr nasledujú budovy ako Double Tree by Hilton a Cassovar.
Kategóriu najvyšších historických budov vyhral spomínaný Dominikánsky kostol, za ktorým nasleduje Dóm svätej Alžbety a so svojou výškou 50 metrov je na treťom mieste Seminárny kostol. Štvrté miesto obsadila Urbanova veža vysoká 44 metrov a rovnako vysoký je aj Kostol sv. Michala Archaniela.
(VT)
Odporúčané články
Všetkých 880 chodníkov v projekte „Adoptuj si chodník a zarábaj“ bolo počas prvých dní tohtoročného piateho ročníka adoptovaných. Mesto Košice tak od včera pridáva nové úseky, čím zvýši počet adoptovateľných chodníkov na viac ako 900.
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.