Vietnamci v Košiciach predstavili svoju kultúru aj gastronómiu (FOTO)
Centrum Košíc sa v piatok (1. 9.), presne v deň, keď si pripomíname výročie Ústavy Slovenskej republiky, zmenilo na malý Vietnam. Vietnamská komunita na Slovensku zorganizovala na Dolnej bráne festival o svojej kultúre, ktorý priamo nadviazal na veľmi úspešný vlaňajší nultý ročník Dňa Vietnamu v Bratislave.
SPOJENIE DVOCH SVETOV
Do metropoly východného Slovenska tak priniesli bohatý program v podobe hudobných predstavení, hier na tradičných hudobných nástrojoch, tancov, krojov, športových aktivít i gastronomických špecialít. Vietnamská komunita chce pokračovať v oboznamovaní s jej tradíciami, gastronómiou, ale aj s tým, ako sa nám spoločne darí spájať dva úplne odlišné svety: ten vietnamský, ktorý si priniesli a zdedili a ten slovenský, v ktorom žijú.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania milujú Vietnam. Najviac chrumkavú kačicu!
Tisíce Vietnamcov našlo na Slovensku svoj druhý domov a momentálne tu už žije aj druhá generácia s vietnamskými koreňmi. Priniesli si sem iný pohľad na svet, na rodinné súžitie a dnes už sú prirodzenou súčasťou našich každodenných životov.
“Tohtoročný festival je veľmi výnimočný tak z hľadiska času, ako aj miesta. V Deň ústavy si pripomíname dôležitý moment v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Národná Rada SR práve v tento deň schválila znenie novej ústavy, ktorá okrem iného garantuje základné práva etnických menšín. A tohtoročný Deň Vietnamu sme priniesli práve do Košíc, pretože tu žije druhá najväčšia vietnamská komunita na Slovensku – svoju druhú vlasť tu našlo 1000 Vietnamiek a Vietnamcov. Vedenie mesta za doterajších primátorov od Rudolfa Schustera, Richarda Rašiho až po súčasného primátora aktívne podporovalo a zlepšovalo vzťahy nielen s tunajšou vietnamskou komunitou, ale tiež s Vietnamom. Od roku 2013 máme zastúpenie v mestskej rade etnických menšín, teda o 10 rokov skôr, ako na celoštátnej úrovni. A medzi dvadsiatimi dvoma partnerskými mestami Košíc sú až dve vietnamské mestá: Da Nang (od roku 2015) a Hočiminovo mesto (od roku 2016). V roku 2017 sa zriadil honorárny konzulát Vietnamu v Košiciach,” uviedol v príhovore predseda Vietnamskej Komunity v Slovenskej republike Võ Phương.
Galéria
VIETNAMCI SÚ OBOHATENÍM PRE SLOVENSKO
Bohatý program si užilo aj mnoho Košičanov a návštevníkov mesta. “Je tu veľmi príjemná atmosféra, krásny kultúrny program. Stihli sme ochutnať aj vietnamské špeciality,” prezradil pre náš portál návštevník festivalu Marek.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fanúšikovia futbalového zápasu si zaslúžia uznanie. Dokázali, že futbal je hra, ktorá spája (FOTO)
“Vietnamská národnostná menšina je už oficiálne uznaná v Slovenskej republike od 7. júna. Vietnamci vynikajú pozitívnym prístupom k životu a poznáme ich ako usmievavých a veľmi pracovitých ľudí. Sú nielen ekonomickým ale najmä kultúrnym a ľudským obohatením pre Slovensko a Košice. Ja som veľkým fanúšikom dobrého jedla a v ich reštauráciách som určite aspoň raz za týždeň. S menšinami pracujeme aj na úrovni kraja a chystáme tzv. ‘okrúhly stôl’ pre zástupcov menšín,” povedal krajský šéf Hlasu Igor Šimko.
Akcia v Košiciach mala veľký úspech a podľa vyjadrenia zástupcov tejto komunity sa sem podobné podujatia určite vrátia.
(VS)
Odporúčané články
Vianoce sa blížia a Košice sa už začínajú ponárať do sviatočnej nálady! Pri obchodnom centre Galéria na Terase bol tento týždeň vztýčený veľkolepý vianočný stromček, ktorý signalizuje blížiaci sa adventný čas.
V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) v Košiciach podalo k dnešnému dňu výpoveď 263 lekárov. Podľa informácií, ktoré poskytla Ladislava Šustová, vedúca Komunikačného odboru UNLP, sa výpovede týkajú výlučne lekárov a žiadne z nich neboli podané zo strany zdravotných sestier.
Slovenské pamiatky a ikonické budovy v stredu 20. novembra nasvietia namodro. Pripoja sa tak k iniciatíve UNICEF pri príležitosti osláv Svetového dňa detí. Ako informuje Michal Biznár z UNICEF, cieľom iniciatívy, ku ktorej sa slovenské pamiatky a budovy pripoja po druhýkrát, je pripomenúť záväzok chrániť práva každého dieťaťa.