Vietnamci v Košiciach predstavili svoju kultúru aj gastronómiu (FOTO)
Centrum Košíc sa v piatok (1. 9.), presne v deň, keď si pripomíname výročie Ústavy Slovenskej republiky, zmenilo na malý Vietnam. Vietnamská komunita na Slovensku zorganizovala na Dolnej bráne festival o svojej kultúre, ktorý priamo nadviazal na veľmi úspešný vlaňajší nultý ročník Dňa Vietnamu v Bratislave.
SPOJENIE DVOCH SVETOV
Do metropoly východného Slovenska tak priniesli bohatý program v podobe hudobných predstavení, hier na tradičných hudobných nástrojoch, tancov, krojov, športových aktivít i gastronomických špecialít. Vietnamská komunita chce pokračovať v oboznamovaní s jej tradíciami, gastronómiou, ale aj s tým, ako sa nám spoločne darí spájať dva úplne odlišné svety: ten vietnamský, ktorý si priniesli a zdedili a ten slovenský, v ktorom žijú.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košičania milujú Vietnam. Najviac chrumkavú kačicu!
Tisíce Vietnamcov našlo na Slovensku svoj druhý domov a momentálne tu už žije aj druhá generácia s vietnamskými koreňmi. Priniesli si sem iný pohľad na svet, na rodinné súžitie a dnes už sú prirodzenou súčasťou našich každodenných životov.
“Tohtoročný festival je veľmi výnimočný tak z hľadiska času, ako aj miesta. V Deň ústavy si pripomíname dôležitý moment v histórii samostatnej Slovenskej republiky. Národná Rada SR práve v tento deň schválila znenie novej ústavy, ktorá okrem iného garantuje základné práva etnických menšín. A tohtoročný Deň Vietnamu sme priniesli práve do Košíc, pretože tu žije druhá najväčšia vietnamská komunita na Slovensku – svoju druhú vlasť tu našlo 1000 Vietnamiek a Vietnamcov. Vedenie mesta za doterajších primátorov od Rudolfa Schustera, Richarda Rašiho až po súčasného primátora aktívne podporovalo a zlepšovalo vzťahy nielen s tunajšou vietnamskou komunitou, ale tiež s Vietnamom. Od roku 2013 máme zastúpenie v mestskej rade etnických menšín, teda o 10 rokov skôr, ako na celoštátnej úrovni. A medzi dvadsiatimi dvoma partnerskými mestami Košíc sú až dve vietnamské mestá: Da Nang (od roku 2015) a Hočiminovo mesto (od roku 2016). V roku 2017 sa zriadil honorárny konzulát Vietnamu v Košiciach,” uviedol v príhovore predseda Vietnamskej Komunity v Slovenskej republike Võ Phương.
Galéria
VIETNAMCI SÚ OBOHATENÍM PRE SLOVENSKO
Bohatý program si užilo aj mnoho Košičanov a návštevníkov mesta. “Je tu veľmi príjemná atmosféra, krásny kultúrny program. Stihli sme ochutnať aj vietnamské špeciality,” prezradil pre náš portál návštevník festivalu Marek.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Fanúšikovia futbalového zápasu si zaslúžia uznanie. Dokázali, že futbal je hra, ktorá spája (FOTO)
“Vietnamská národnostná menšina je už oficiálne uznaná v Slovenskej republike od 7. júna. Vietnamci vynikajú pozitívnym prístupom k životu a poznáme ich ako usmievavých a veľmi pracovitých ľudí. Sú nielen ekonomickým ale najmä kultúrnym a ľudským obohatením pre Slovensko a Košice. Ja som veľkým fanúšikom dobrého jedla a v ich reštauráciách som určite aspoň raz za týždeň. S menšinami pracujeme aj na úrovni kraja a chystáme tzv. ‘okrúhly stôl’ pre zástupcov menšín,” povedal krajský šéf Hlasu Igor Šimko.
Akcia v Košiciach mala veľký úspech a podľa vyjadrenia zástupcov tejto komunity sa sem podobné podujatia určite vrátia.
(VS)
Odporúčané články
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.