Vinco Lukáč: Ešte môžem skúsenosťami pomôcť
Svojho času jeden z najlepších slovenských hokejistov, neskôr poslanec Národnej rady za Slovenskú národnú stranu. Vinco Lukáč tvrdí, že Maradona košického hokeja je len jeden. A myslí tým seba, ako potvrdil v relácii televízie KOŠICE:DNES Pod kožu v besede so šéfredaktorom Dušanom Karolyim.
Niekdajší legendárny útočník sa počas nedávnych majstrovstiev sveta blysol viacerými vyhláseniami na margo reprezentačných hokejistov. Najmä výrok pri samostatných nájazdoch, že aj jeho babka by to lepšie strelila, viacerým zdvihol adrenalín.
Bieda slovenského hokeja
„To som povedal len v návale emócií. Na druhej strane však nemôže reprezentant tvrdiť, že netrénovali trestné strieľania. S tým sme tréningy od detstva celé roky začínali aj končili!“ tvrdí V. Lukáč.
S názormi, že by bolo lepšie, keby Slovensko z elitnej svetovej skupiny vypadlo, aby sa rozbehli potrebné zmeny, však nesúhlasí. „Ťažko sme sa tam kedysi prebíjali a mali by sme byť šťastní, že sme sa zachránili. Máme však o čom premýšľať, lebo takto to ďalej nejde. Najväčšie obavy mám o mládež. Nepracuje sa s ňou dobre, nepodporujeme ju. Kto ju trénuje? Nie každý bývalý hokejista má na to, aby robil trénera,“ myslí si legendárny strelec.
[podcast slug=”pod-kozu-vinco-lukac”][/podcast]Košický Maradona
Nedávno Vinco odmietol zúčastniť sa slávnosti, na ktorej mali byť v Steel aréne vyvesené dresy piatich bývalých hráčov hokejového klubu a nedal súhlas ani na to, aby vyvesili jeho dres.
„Kto v Košiciach najviac v hokeji dosiahol? Musí byť nejaká hierarchia, nikde sa to nerobí takto hromadne. Mali sa opýtať verejnosti, koho dať prvého? To je celé, čo som chcel. Maradona bol v košickom hokeji len jeden – Vinco Lukáč,“ sebavedome hovorí kedysi úspešný hráč.
Keby mu dnes, po zmenách vo vedení košického hokejového klubu, navrhli samostatnú slávnosť s vyvesením len jedného dresu v Steel aréne, súhlasil by, podľa vlastných slov, bez váhania.
V politike
Keď v roku 2010 vstupoval do politiky, vkročil do neznáma. Prenasledovali ho kauzy, napríklad zhorené auto aj s prvou poslaneckou výplatou či vyjadrenia o mafiánoch, ktorých si váži a oni si vážia jeho.
„Keď som prikývol predsedovi SNS Slotovi, brat Jozef sa ma opýtal, či som na to pripravený. Ja na to – na čo mám byť pripravený? Som, aký som, servítky si pred ústa dávať nemienim, a taký ostanem. Nečakal som však, že budem neustále sledovaný. Bulvár vie človeku veľmi ublížiť, ale aj veľmi pomôcť,“ tvrdí V. Lukáč, ktorý nepoprel, že pri rozhodovaní o vstupe do politiky zavážila aj skutočnosť, že v čase ponuky bol už desať rokov nezamestnaný.
Na dôchodku
Dôchodok si Vinco pochvaľuje. Napriek tomu si vie predstaviť, že by ešte mohol pomôcť slovenskému hokeju na klubovej i reprezentačnej úrovni. Napríklad ako skaut či poradca. Trénerom by však už byť nechcel. „Je čudná doba a hráči vymenia trénera za tri zápasy. Ak nie sú výsledky, odvolajú trénera, nie hráčov. Oni sú páni a tréner je len figúrka. Dnes mužstvo robí trénera a nie tréner mužstvo,“ myslí si košická hokejová legenda.
Nenechajte si ujsť v TV KOŠICE:DNES a na našom webe reláciu Pod kožu. Ďalším hosťom Dušana Karolyiho bude bývalý prezident a niekdajší košický primátor Rudolf Schuster.
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V lesoch pri Košiciach budú počas marca prebiehať plánované ťažbové práce, ktoré sa dotknú aj obľúbenej cyklotrasy medzi obcou Sokoľ a Kráľovou studňou. Mestské lesy Košice upozorňujú návštevníkov, že v dotknutom úseku sa bude pohybovať lesná technika a prejazd po lesnej ceste môže byť dočasne obmedzený.
Život Matúša Kotľára (40) sa dramaticky zmenil po narodení druhého dieťaťa. Jeho partnerka trpela na ťažkú popôrodnú psychózu a rodinu opustila. Matúš sa tak stal otcom samoživiteľom. Deti musel často brávať so sebou do práce na poľnohospodárske družstvo, pretože ich nemal u koho nechať. Doteraz žili v sociálnom zariadení vo Varhaňovciach, ktoré rodine nedokázalo ponúknuť priestor na skutočný rozvoj. Deti vyrastali v segregovanom školskom prostredí, ktoré im neposkytovalo dostatočné podmienky pre plnohodnotný vzdelávací a sociálny rozvoj a otec mal v odľahlej lokalite obmedzené možnosti nájsť si stabilnú prácu.
Lekárske odborové združenie (LOZ) upozornilo na pretrvávanie nedostatkov v riadení a obnove Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice po požiari, ku ktorému došlo predminulý rok. Informovalo o tom LOZ na tlačovej konferencii v utorok.