Vláda nebojuje proti inflácii, iba sa snaží zmierniť jej dôsledky, tvrdí KDH
Vláda sa podľa predstaviteľov Kresťansko-demokratického hnutia (KDH) snaží zmierniť dôsledky inflácie, no so samotným problémom nebojuje. Dodatočné príjmy štátu by mali byť adresné, smerovať najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva a na znižovanie zadĺženia štátu. Na tlačovej konferencii to uviedol podpredseda KDH Tomáš Merašický.
„Mnohí majú už dnes v dôsledku zdražovania obrovské, niektorí existenčné problémy. No vláda nedokázala za 6 mesiacov ani len určiť najodkázanejšie skupiny, ktorým treba adresne pomôcť. Chýba zákon o energetickej chudobe, ktorý by to definoval. A tak sme namiesto účinnej pomoci svedkami plošných riešení a nárazových a nedotiahnutých nápadov, ktoré ľuďom nepomáhajú riešiť kardinálny problém,“ uviedol predseda KDH Milan Majerský.
Kresťanskí demokrati upozornili na to, že vláda sa vyhráža uvaľovaním nových daní len aby vyvolala zdanie, že pri navrhovaní protiinflačných kompenzácií je rozpočtovo zodpovedná. Pritom práve vláda zarába na rekordne vysokých cenách, pretože z nich vyberá vyššiu daň z pridanej hodnoty. Podľa KDH je poľutovaniahodné, že v časoch vysokých nadpríjmov vláda tvrdí, že nedokáže nájsť zdroje na pomoc zdravotníkom, učiteľom, chce zobrať samosprávam a zabúda na nízkopríjmových dôchodcov, osamelé osoby či bezdetné rodiny.
„Kusé protiinflačné opatrenia, ako ich dnes nazýva vláda, nie sú kroky proti inflácii ale na zmiernenie jej dôsledkov. Vláda v boji proti inflácii prišla iba s jedným prorodinným balíkom. Tým však degraduje absolútnu prorodinnú politiku na branný štít pri napĺňaní iných zámerov. Ešte horšie je, akým spôsobom tento balík vznikol, akým sa presadzuje, vyvoláva to široký odpor verejnosti a znechutenie,” uviedol Merašický.
KDH okrem prijatia zákona o energetickej chudobe žiada zriadiť krízový štáb pre energie, dodávky plynu, ropy a diverzifikáciu. Štáb by mal následne predložiť scenáre pri náhlom odpojení od ruských zdrojov a postup pre urýchlenú diverzifikáciu dodávok energonosičov na Slovensko.
Zdroj: (SITA, ta;bfe)
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.