Vláda odsúdila prijatie Židovského kódexu z roku 1941
Vláda odsúdila prijatie Židovského kódexu z roku 1941. Na dnešnom rokovaní kabinet schválil vyhlásenie k 80. výročiu prijatia takzvaného Židovského kódexu. Vo vyhlásení prejavili ľútosť zo strany vlády nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda prijala „hanebné“ nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského

SITA/AP



ArtFilm 2026 - Foto z červeného koberca!
Kliknite pre zobrazenie celej galérie
Vláda odsúdila prijatie Židovského kódexu z roku 1941. Na dnešnom rokovaní kabinet schválil vyhlásenie k 80. výročiu prijatia takzvaného Židovského kódexu. Vo vyhlásení prejavili ľútosť zo strany vlády nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda prijala „hanebné“ nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu.
„Vláda ako najvyšší orgán výkonnej moci Slovenskej republiky, majúc v úcte princípy slobody, demokracie a zákonnosti, dnes cíti mravnú povinnosť verejne prejaviť žiaľ nad zločinmi, ktorých sa dopustila vtedajšia štátna moc, osobitne nad tým, že 9. septembra 1941 vláda prijala hanebné nariadenie obmedzujúce základné ľudské práva a slobody občanov židovského pôvodu,“ skonštatovala vo vyhlásení vláda. Pripomenuli, že rozsiahlu časť kódexu tvorili „arizačné“ normy, prostredníctvom ktorých štát siahol na ich majetok.
„V čase smutného 80. výročia prijatia nariadenia č. 198/1941 Sl. z. o právnom postavení Židov, známeho aj ako Židovský kódex, si spytujeme svedomie za zločiny spáchané na našich spoluobčanoch, ktoré vyvrcholili deportáciami do táborov smrti,“ uviedla vláda s tým, že táto tragická historická skúsenosť rezonuje v našej spoločnosti dodnes. Zároveň vzdali úctu tým, ktorí sa riskujúc stratu života, či slobody, postavili na odpor voči prenasledovaniu židovských spoluobčanov. Vyslovili presvedčenie, že len pluralitná demokratická spoločnosť je schopná skutočne garantovať dodržiavanie ľudských a občianskych práv. „Toto vyhlásenie chápeme aj ako záväzok slobodného a demokratického Slovenska, že už nikdy nesmie dôjsť k zneužitiu legislatívy na dehumanizáciu občanov,“ uzavrela vláda.
Zdroj: (SITA, mb;DSe)
Najnovšie články

Maroš Žilinka: Tragédia v Gelnici ukazuje nevyhnutnosť systematickej práce s páchateľmi

Míňame viac, ako zarábame. Ekonóm reaguje na Ficove slová o dobrej finančnej kondícii Slovákov

Príprava D1 na Zemplíne nemešká ani deň, beží súťaž na posúdenie EIA



