Vlak plný dôvery alebo veľká škola slovenského podvodu?
Kapushevskeho spoločnosť zaplatila začiatkom roka Koňuchovi na 10 predfaktúr za desať transportov ropného produktu dohromady 60-tisíc eur. Obchod ale krachol už pri prvej nakládke v sídle spoločnosti Moldave nad Bodvou. Kapushevski pristavil kamióny a to bolo tak všetko. Odvtedy sa žiadna dodávka tovaru ani vrátenie plnej sumy peňazí objednávateľovi neuskutočnili.
Kým nebude súd, oblepíme Košice aj Bratislavu bilboardmi a plagátmi, hovorí jeden z poškodených v kauze Romana Koňucha.
S typom Človeka podvodného – Homo perfidiosus som sa prvýkrát stretol pred niekoľkými rokmi v malom mestečku na východe našej Krajinky-Nekrajinky. Vtedy (ale ešte aj dnes) bola plná „našich“ ľudí. Okej, dnes tu síce máme o pár zamrežovaných kajúcnikov menej, ale aj tak. Udo T. bol v mestečku všeobecne známy ako skvelý kamarát, obratný rečník, vynikajúci obchodník a dôveryhodný vedúci regionálneho inzertníka.
Až kým mu raz nepreplo a za dva mesiace si od niekoľkých kamarátov a známych nenapožičiaval asi tak milión eur a zmizol. A možno ani nedrblo jemu (aj keď na takéto kamikadze musíte mať celkom temnú hardvérovú výbavu). Možno len uveril vyššie prisatému z rodu „nasmerovaných“ a ako vyberač na jedno použitie sa dal zlákať na Super Big Black Friday Jackpot v zabehnutom a dovtedy celkom bezpečnom politicko-oligarchickom kasíne.
Lenže po 21. februári kasíno vybuchlo, systém spadol a veritelia ostali bez kamaráta a bez peňazí. Na Uda T., ktorý teraz s novým kolektívom budúcich životných aj obchodných partnerov spokojne parazituje v inom mestečku Krajinky-Nekrajinky, podali desiatky okradnutých, desiatky trestných oznámení. Asi tušíte ako to dopadlo-nedopadlo. Správne. Po slovensky. Nijako. A tu niekde je zakopaný pes, kvôli ktorému čítate tieto riadky.
Dovidenia v pekle, priatelia
Ujasnenie pojmov. Homo perfidiosus je niekto koho na prvý, druhý, tretí aj desiaty krát považujete za seriózneho, poctivého, inteligentného a „chytrého“ človeka. Ale príde jedenásta vec a všetko je, pardon za výraz, v prdeli. Vtedy vám to docvakne. Tak tento ma (nás, ich, oných, hentých, tamtých) geniálne odrbal. Ako veľký pes malého. Alebo ako svojho času Ján Slota svojho koaličného šéfa Róberta Fica s miliardovými emisiami. Fúúú.
Vitajte v klube. Práve ste zainvestovali do najstaršieho obchodu na svete, ktorý začína aj končí priamo v pekle. Do obchodu s dôverou.
Keď ide iba o niekoľko tisíc eur môžete si ešte so skriveným úsmevom zagratulovať. Vymazať si diablove meno z mobilu a každý večer sa modliť sa za jeho fyzické a svoje duševné zdravie. A za to, aby sa vaše cesty už nikdy ani náhodou neskrížili.
Ak je konci chýbajúcej čiastky o niekoľko núl viac, máte dve možnosti. Opustiť tento svet a vstúpiť do kláštora, alebo začať prvú z niekoľkých desiatok sérií Hry o tróny. S políciami, úradmi, prokuratúrami, súdmi, médiami. Skrátka so všetkou možnou aj nemožnou spravodlivosťou Krajinky-Nekrajinky. Cieľ: Získať vaše peniaze späť a/alebo potrestať vinníka.
Ak zvolíte kamaráta na telefóne a možnosť číslo dva, pre istotu si navýšte mesačný odvod do sociálnej poisťovne, zásobte sa švajčiarskymi sedatívami piatej generácie s obsahom CBD a začnite sa dvakrát denne otužovať. Svoje víťazstvo si pravdepodobne užijete až v dôchodku.
Kapushevski verzus Koňuch
K veci. Ak by som s niečím podobným nemal osobnú skúsenosť a nepoznal ten pocit bezradnosti a zúfalosti, asi by som sa na Romana Koňucha a jeho ansámbel eseročiek a veriteľov od Bratislavy, cez Ilavu až po Košice zvysoka vykašlal.
Celá vec je ale taká absurdná a bizarná zároveň, že dopátrať sa k príčine, prečo ľudia, ktorí sa v Krajinke-Nekrajinke zaoberajú politikou (nazvime ich pracovne politici) spolu s ľuďmi, ktorí sa v nej zaoberajú spravodlivosťou (nazvime ich pracovne vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia) umožňujú druhu Homo perfidiosus dlhé roky tak dobre prosperovať a parazitovať na druhu Homo sapiens, bude celkom zaujímavé. A možno na to budeme potrebovať omnoho viac ako tento text.
Na Romana Koňucha ma upozornil Macedónec Ratko Kapushevski a jeho košický právnik Roman Frnčo. Kapushevski je 35-ročný obchodník z macedónskeho Skopje, ktorý sa venuje nákupu a predaju pohonných hmôt a palív. Asi dosť úspešný obchodník.
Jeho firma totiž v macedónskom verejnom obstarávaní uzavrela kontrakt na dodávku 55 tisíc ton paliva v hodnote 22 miliónov eur. A Kapushevski ho začal zháňať po celej Európe. Samozrejme neobišiel ani stredoeurópsku veľmoc v obchode s ropnými produktmi. Slovensko.
Každému kto niekedy na viac ako 24 hodín navštívil Balkán, je pravdepodobne jasné, že miliónové obchody s ropnými produktmi sa tam neuzatvárajú hneď po prvom svätom prijímaní alebo novoročnej spovedi.
Ale o to tu teraz nejde, to nech si riešia Balkánci. My predsa žijeme v civilizovanej stredoeurópskej Krajinke-Nekrajinke. Ide o fakty a svedectvá. Takže tu máme najprv okresnú prokuratúru Bratislava 1 a Košice-okolie, a hneď potom niekoľko, našťastie už nemlčiacich obetí.
V okolí Košíc aj v Bratislave číslo jedna
Ratko Kapushevski ako riaditeľ spoločnosti JetonBakalli BI – N.T.Sh. ELDAARD, podal 20. mája 2021 na Romana Koňucha (s adresou Za parkom 787/12, Košeca – Nozdrovice 018 64, okres Ilava), ktorý vystupoval v mene spoločnosti RDB s.r.o. (so sídlom Budulovská 29, Moldava nad Bodvou 045 01) trestné oznámenie.
Kapushevskeho spoločnosť totiž zaplatila začiatkom roka Koňuchovi na 10 predfaktúr za desať transportov ropného produktu označeného ako RDB OL 64, PpKN 27 10 19 66 dohromady 60-tisíc eur. Obchod ale krachol už pri prvej nakládke v sídle spoločnosti Moldave nad Bodvou. Kapushevski pristavil kamióny a to bolo tak všetko. Odvtedy sa žiadna dodávka tovaru ani vrátenie plnej sumy peňazí objednávateľovi neuskutočnili.
„Potvrdzujem, že predmetné oznámenie na podozrivého Romana Koňucha bolo 21. mája doručené na tunajšiu prokuratúru. 25. mája bola vec odstúpená na ďalšie konanie Okresnému riaditeľstvu Policajného Zboru Košice – okolie. Vo veci teda koná príslušný útvar policajného zboru,“ potvrdil v stredu 2. júna informáciu prokurátor Štefan Lipčei z okresnej prokuratúry Košice-okolie.
Na Romana Koňucha boli pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu podané v roku 2020 dve ďalšie trestné oznámenia na okresnú prokuratúru Bratislava 1. V jednom prípade už bola dokonca podaná aj obžaloba pre obzvlášť závažný zločin podvodu.
„Vo vzťahu k osobe Roman Koňuch, Za parkom 787/12, Košeca – Nozdrovice 018 64, bolo podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu podvodu. V predmetnej veci bola podaná dňa 2. novembra 2020 na Okresný súd Bratislava I obžaloba pre obzvlášť závažný zločin podvodu. Druhé trestné oznámenie ja v štádiu prešetrovania,“ píše v oficiálnej odpovedi na naše otázky bratislavská prokurátorka Eva Hatalová.
Peter Balint: Dar reči
„Roman Koňuch 20 rokov zavádza a oberá o peniaze ľudí na Slovensku. Buď si vezme tovar a nezaplatí, alebo si vypýta peniaze na predfaktúry. Prípadne si pod rôznymi zámienkami požičia peniaze a nikdy ich nevráti. Podľa mojich informácií na neho bolo za toto obdobie podaných niekoľko trestných oznámení. Nerozumiem tomu, ako mu to všetko prechádza,“ hovorí ďalší z poškodených, investor a finančník zo slovenskej investičnej spoločnosti Infinity Capital Group, Bratislavčan Peter Balint.
„Je to veľmi nadaný klamár a skvelý rečník. Vie veľmi dobre hovoriť a presviedčať. Nás presvedčil, aby sme mu na rozvoj biznisu s pohonnými hmotami a kúpu nového kamióna požičali 300-tisíc eur. Požičali sme mu tie peniaze ešte v roku 2015. Tri mesiace nám tvrdil, že obchody prebiehajú, že všetko je super a že pekne zarába. Samozrejme žiadne obchody nerobil, predpokladám, že naše peniaze použil na splatenie iného dlhu človeku, ktorého sa evidentne bál a nejakú časť si pravdepodobne nechal na vlastné potreby,“ vysvetľuje Peter Balint.
Balint a jeho spoločníci zo spoločnosti Infinity Capital Group podali na Romana Koňucha v Bratislave trestné oznámenie.
„Dali sme to na políciu. Polícia ho obvinila, prokurátor ho obžaloval a tento rok by mal byť súd. Podľa mňa mu hrozí 10 až 15 rokov väzenia za podvod. Medzitým nás samozrejme kontaktovali ďalší a ďalší ľudia, ktorí s ním mali podobné zlé skúsenosti. Rakúšan, od ktorého zobral 300-tisíc eur, Bratislavčanka od ktorej tiež vytiahol státisíce eur, firma MG Logistic, ktorá vo Zvolene prevádzkovala sklad s pohonnými hmotami a ktorú pripravil o celý vlak s naftou v hodnote 1,4-milióna eur,“ popisuje Balint kauzy Romana Koňucha.
„Ak si pozriete históriu firiem v ktorých tento človek figuroval alebo figuruje, nájdete tam ex offo vymazané, alebo prepísané firmy. Naposledy obchodoval so svojou eseročkou RKR Oil, ktorú prepísal ne nejakú Seychelskú spoločnosť, ktorá nemá žiadneho konateľa. A toto všetko sa na Slovensku toleruje,“ dodáva Balint.
Dohoda v Duette
Ratko Kapushevski si po zlej skúsenosti s Koňuchom najal v Košiciach právnika a v apríli sa stretli v jeho kancelárii v košickom Duette v centre mesta, oproti obchodnému domu Aupark.
Koňuch s nimi podpísal Dohodu o uznaní záväzku. Kapushevskeho ubezpečil, že všetky peniaze mu vráti. Podľa dohody mala spoločnosť RDB, s.r.o., zastúpená Romanom Koňuchom vyplatiť svoje záväzky do 14 dní. Doteraz ich však zaplatila len čiastočne, Kapushevskemu poslala späť iba 17 958 eur.
„Roman Koňuch nám na stretnutí nebol ochotný preukázať splnomocnenie ani nejaké iné oprávnenie na základe ktorého by bolo jasné, že je oprávnený konať za spoločnosť RDB s.r.o. Nevieme ani, či spoločníci RDB s.r.o. majú vôbec vedomosť o jeho konaní a záväzkoch. Z tohto dôvodu sme zaslali na adresu sídla spoločnosti RDB aj na adresu jedného z jej spoločníkov – Juraja Fila list, nazvaný Úhrada uznaných záväzkov, v ktorom sme spoločnosť upovedomili o existencii uvedených záväzkov,“ hovorí Roman Frnčo, advokát Ratka Kapushevskeho.
Zúfalý Kapushevski dokonca založil na Facebooku skupinu: Škandalózna krádež: Roman Koňuch …, čo dodáva celému prípadu až tragikomický charakter. V pravidelných statusoch v nej zverejňuje históriu firiem, dlhov a údajných podvodov Romana Koňucha, jeho fotografie a svoje plány v ďalšom boji so svojim dlžníkom.
„Sme odhodlaní bojovať až do úplného konca. Mestá Košice a Bratislavu oblepíme bilboardmi a plagátmi až kým nedosiahneme spravodlivý súdny proces s týmto človekom. Jeho plagáty budú visieť na všetkých budovách v týchto mestách. Dúfame zároveň, že sa nám čím skôr podarí skontaktovať s majiteľmi spoločnosti RDB, Jurajom Filom a Martinom Maťašom. Aby vedeli kto a ako v ich mene klame ľudí,“ hovorí Ratko Kapushevski.
Koňuch: Oprávnené náklady
O odpovede na otázky k tejto kauze sme emailom požiadali aj Romana Koňucha. Odpovedal iba na časť z nich.
„Za objednaný tovar boli kupujúcim zaplatené zálohové faktúry, pričom počas realizácie dodania tovaru došlo zo strany kupujúceho k zmene kvality a akosti predávaného tovaru. V súvislosti s realizáciou tejto zmeny vznikli spoločnosti RDB, s.r.o. oprávnené a preukázateľné náklady, na ktoré má obchodná spoločnosť RDB, s.r.o. legitímny nárok a ktoré spoločnosť RDB, s.r.o. kupujúcemu riadne vyčísli a uplatní si ich voči nemu,“ píše Roman Koňuch vo svojej odpovedi.
„Po vzájomnej dohode účastníkov zmluvného vzťahu časť finačných prostriedkov už bola kupujúcemu nami vrátená, pričom zostávajúca časť finančných prostriedkov bude kupujúcemu riadne vrátená až po doriešení a vyčíslení, resp. ustálení oprávnených nákladov spoločnosti RDB, s.r.o. tak, ako je uvedené vyššie,“ pokračuje Koňuch.
„Máme za to, že v danom prípade nedošlo z našej strany k žiadnemu protiprávnemu konaniu zakladajúcemu dôvodnosť a opodstatnenosť podania trestného oznámenia, nakoľko sa jedná o obchodno-právnu záležitosť a uplatňovanie si oprávnených nárokov, na ktoré majú zmluvné strany zákonný resp. zmluvný nárok, nemožno považovať za protiprávne konanie,“ dodáva Roman Koňuch v mene spoločnosti RDB, s.r.o. Na otázku či vie preukázať svoju oprávnenosť zastupovať spoločnosť RDB, s.r.o., Roman Koňuch neodpovedal.
(Autor: mr.h. / FOTO: Facebook: Škandalózna krádež: Roman Koňuch, Flickr, google)