Vlaky nečakali, ľudia spali na stanici
Mnohí cestujúci, ktorí sa neskoro večer po ceste vlakom z Bratislavy do Košíc chceli dostať ďalej do Michaloviec alebo Humenného, mali dlhé mesiace smolu. Regionálny expres Poloniny Železničnej spoločnosti Slovensko (ŽSSK) v prípade meškania totiž nečakal na rýchlik súkromného prepravcu RegioJet.
Utekali na autobus
„Stalo sa mi koncom apríla, že som šiel zo služobnej cesty z Bratislavy domov k Humennému. Meškali sme vyše pol hodiny. Prípoj expresom dávno odišiel, nestihli sme ani posledný autobus, ktorý z Košíc odchádza presne o pol dvanástej. Bolo nás možno dvadsať. Po niektorých prišli autá s príbuznými a niekoľkých vzali so sebou, lebo mali miesto. Asi šiesti sme však museli čakať do rána na nasledujúci vlak na stanici,“ opísal nám svoju skúsenosť Martin Bodnár.
Podobný príbeh nám opísala Košičanka Zuzana, ktorá cestovala začiatkom mája rovnakým spojom z Bratislavy domov. Do Košíc prichádzal vlak krátko pred pol dvanástou. „Jedna staršia pani sa strachovala, či stihne prebehnúť na autobusovú stanicu, aby pokračovala v ceste autobusom. Mladík stojaci vedľa nej jej sľúbil, že pobeží rýchlejšie, aby to stihol a autobus zdrží. Neviem, ako to napokon dopadlo, ale hneď som si pomyslela, ako k tomu prídu ľudia, ktorí si zaplatili lístok na vlak až do Humenného a potom ešte musia platiť za lístok v autobuse,“ rozhorčovala sa Zuzana.
Zložitý problém meškania
Po tom, čo tému čakania na prípoj v prípade meškania otvorilo vedenie spoločnosti Regiojet, sa dopravní odborníci ŽSSK a českého dopravcu stretli v utorok. Podľa hovorkyne železníc Jany Morháčovej je totiž zabezpečovanie prípojov v prípade meškania zložitá situácia. „Jedno vyvolané meškanie môže spôsobiť narušenie mnohých systémových a prípojných väzieb vlakov v rámci celej tritisíckilometrovej železničnej siete,“ tvrdí Morháčová.
V každom prípade však utorkové rokovanie prinieslo kompromisný výsledok. „Dopravcovia sa zhodli na spoločnom záujme – cestujúci sa budú môcť spoľahnúť, že na nich prípojný vlak druhého dopravcu počká. Chystaná dohoda sa dotkne posledného večerného spojenia v Košiciach, pre tých cestujúcich, ktorí smerujú do iných miest. Ak bude posledný večerný vlak spoločnosti RegioJet (v Košiciach 22:43 hod.) v cieľovej stanici meškať, regionálny expres štátnej ŽSSK na trase z Košíc do Humenného s pravidelným odchodom o 22:53 hod. počká, no maximálne 10 minút. K uzavretiu dohody by malo dôjsť v priebehu niekoľkých dní – hneď ako sa preveria a vyriešia možné nepriaznivé dopady na nadväzujúce posledné večerné prestupy v regióne. Pri ojedinelých vyšších meškaniach večerného vlaku RegioJetu budú dispečeri riešiť prestup cestujúcich medzi vlakmi podľa operatívnych možností. Rovnako sa obaja vlakoví prepravcovia dopravcovia dohodli na komunikácii medzi dispečerskými pracoviskami,“ píše sa v ich spoločnom vyhlásení.
Sprievodcovia počítajú prestupujúcich
Po spoločnom rokovaní dopravných špecialistov železničných spoločností ŽSSK a RegioJet sme sa boli v utorok večer na košickej stanici pozrieť, ako sa na budúcu dohodu o spolupráci pripravujú.
Žltý rýchlik z Bratislavy prišiel na stanicu s dvojminútovým meškaním o tri štvrte na jedenásť. Cestujúci pohodlne stihli prestúpiť do červeného čakajúceho expresu Poloniny do Humenného. Zhodou okolností ich v utorok večer nebolo príliš veľa, z druhého na tretie nástupište prešlo nejakých desať ľudí s batožinou.
„Našťastie sme nikde po ceste nemuseli dlhšie stáť, tak som si vydýchol. Do Bratislavy chodievam na služobné cesty pomerne často a už sa mi stalo, že som musel ísť z Košíc autobusom,“ povedal nám jeden z cestujúcich.
Sprievodkyňa z Polonín nám potvrdila, že už majú kvôli dohode s RegioJetom úlohu. „Musíme na tomto spoji počítať tých, ktorí prestúpia z rýchlika z Bratislavy. Podľa mojich skúseností ich býva dosť, niekoľko desiatok. A takisto sa pomerne často stáva, že má meškanie. Uvidíme, ako to bude pokračovať,“ hovorí žena v modrej uniforme.
Mohlo by pri meškaní posledných vlakov počkať aj MHD?
Meškanie večerných vlakov môže spôsobiť komplikácie nielen cestujúcim odkázaným na prípoje na ďalšie vlaky, ale aj Košičanom, ktorí sa potrebujú zo stanice dostať domov mestskou hromadnou dopravou.
„Stalo sa mi, že rýchlik z Bratislavy, ktorý má prísť do Košíc pred trištvrte na jedenásť, meškal pol hodiny. Posledný spoj MHD zo Staničného námestia odchádza krátko po jedenástej. Pri takomto meškaní asi už ostáva len taxík, alebo súkromné auto. Alebo čakať do polnoci na nočný spoj. Ak sa vedia v prospech cestujúcich dohodnúť železničné spoločnosti, nemohol by sa v prípade meškania operatívne prispôsobiť aj Dopravný podnik mesta Košice?“ pýta sa naša čitateľka.
Jej otázku sme položili dopravnému podniku, odpoveď sme do uzávierky nedostali.
Foto: Veronika Janušková
Ľubomír Ferko
Odporúčané články
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Obyvatelia Sídliska Ťahanovce už môžu využívať nové polopodzemné kontajnery. Prvé zo štyridsiatich plánovaných kontajnerovísk vzniklo na Belehradskej 4 a Čínskej 1. Ide o súčasť modernizácie odpadového hospodárstva mesta Košice, ktoré pokračuje aj v ďalších mestských častiach.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.