Vlani bolo na Slovensku zaznamenaných niekoľko menších zemetrasení, geológovia monitorujú aj zosuvy svahov
Pre monitorovanie zosuvov bol vytvorený nový informačný systém.
V roku 2020 bolo na Slovensku makroseizmicky zaznamenaných sedem zemetrasení. Vyplýva to z informácie o stave monitorovania geologických faktorov životného prostredia, ktorú na dnešnom rokovaní vzala vláda na vedomie.
Štyri z nich mali epicentrum priamo na území Slovenska, epicentrum troch ďalších sa nenachádzalo na území krajiny. Lokalizovaných bolo aj 70 až 80 menších zemetrasení, ktoré mali epicentrum na území Slovenska.
Stovky svahových zosuvov
Správa konštatuje, že v poslednom desaťročí, v dôsledku nepriaznivých klimatických pomerov, došlo postupne v rôznych obdobiach vo viacerých častiach Slovenska k aktivizácii alebo reaktivácii viac ako 700 svahových zosuvov.
V mnohých prípadoch pritom priamo ohrozili životy a majetok obyvateľov a vyžiadali si vyhlásenie mimoriadnej situácie.
Pracovníci Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra vykonali v roku 2020 obhliadku desiatich nových alebo opätovne aktívnych svahových zosuvov.
Obrovská databáza údajov
Riešenie niektorých z nich bolo navrhnuté na zaradenie do Programu prevencie zosuvných rizík v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia.
Pre monitorovanie zosuvov bol vytvorený nový informačný systém, ktorého databázu tvorí viac ako 1 500 monitorovacích objektov a viac ako 2,5 milióna nameraných údajov na 61 zosuvných lokalitách.
Zdroj: Webnoviny.sk (bh)
Odporúčané články
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Koncom augusta schválili poslanci mestského zastupiteľstva poskytnutie dotácií v celkovej výške 50 000 eur pre občianske združenia (OZ), ktoré zabezpečujú starostlivosť o nechcené túlavé a týrané spoločenské zvieratá, ich veterinárne ošetrenie ako aj ďalšie činnosti smerujúce k adopčnému procesu.
Vstúpiť do Diskusie
(0 komentárov)