Vlani súdy odsúhlasili 1 624 žiadostí na použitie odpočúvacej techniky

Na všetky krajské súdy a Špecializovaný trestný súd sa podalo vlani 1 645 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP). Súdy vyhoveli 1 624 žiadostiam a 21 žiadostí odmietli. Vyplýva to zo správ branno-bezpečnostného výboru parlamentu a výborov na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a Vojenského spravodajstva o stave použitia ITP za rok 2021, ktorý dnes prerokoval parlament. Ide o prípady, keď sa odpočúvajú telefonické hovory alebo sa napríklad využíva vyhotovovanie obrazových či zvukových záznamov.
Policajný zbor SR podal vlani celkovo 1 008 žiadostí na použitie ITP. Celkový počet vydaných súhlasov bol 994 a 14 žiadostí sudca odmietol. Zbor väzenskej justičnej stráže (ZVJS) nepodal vlani ani jednu žiadosť. Kriminálny úrad finančnej správy SR celkovo podal 83 žiadostí na použitie ITP. Ani jednu žiadosť sudca neodmietol.
Slovenská informačná služba (SIS) podala minulý rok celkovo 481 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie ITP. Súd vyhovel 475 žiadostiam a šesť ich zamietol. Vojenské spravodajstvo požiadalo vlani celkovo o použitie ITP v 73 prípadoch. Sudca ani jednu žiadosť neodmietol.
Vo výročných správach výborov sa konštatuje, že súdy pri žiadostiach nezistili nezákonné použitie ITP. Šéf výboru na kontrolu SIS Marián Saloň (Smer-SD) v pléne parlamentu povedal, že ITP v kauze poľovníckej chaty, na ktorej boli zachytení predstavitelia strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD), bolo použité v rozpore so zákonom, čo sa vo výročnej správe neobjavilo. Saloň apeloval na to, aby sa zriadila komisia na kontrolu odposluchov. Jej zriadenie mešká od čias vlády Roberta Fica (Smer-SD) pre spory medzi koalíciou a opozíciou, ako komisiu personálne obsadiť.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články

Mesto Košice v spolupráci so spoločnosťou Kosit pokračuje v rozširovaní možností pre ekologické nakladanie s odpadmi. Dnes pre verejnosť oficiálne otvorilo v poradí už šiesty zberný dvor na Jarmočnej 2 v mestskej časti Juh.

Dvojúrovňová samospráva v Košiciach má svoje pozitíva, no vyvstávajú z nej aj určité problémy. Pre agentúru SITA to skonštatoval Jozef Andrejčák z Katedry verejnej politiky a teórie verejnej správy Fakulty verejnej správy UPJŠ v Košiciach. Ako Andrejčák ďalej uviedol, od roku 1990, keď bola dvojúrovňová samospráva v metropole východu zavedená, sa ukázali určité jej pozitíva, napríklad v podobe decentralizácie či subsiadiarity, ktoré sú pre dvojúrovňovú samosprávu typické.

„Veľmi by som chcel byť prítomný medzi vami, môcť s vami zdieľať tento moment viery a spoločenstva, ale som ešte stále v rekonvalescencii, a tak sa s vami spájam srdcom a modlitbou“. Týmito slovami sa pápež František prihovoril Slovákom v Ríme počas Národnej púte v rámci Jubilejného roka prostredníctvom posolstva, ktoré na začiatku dnešnej svätej omše v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne prečítal predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober.