Vo vybraných poľovných revíroch v okolí Košíc zakázali vstup
AKTUALIZOVANÉ
Africký mor ošípaných (AMO) sa už netýka len chovateľov týchto zvierat. Neďaleko Košíc, v blízkosti hranice s Maďarskom, naň totiž doplácajú aj rybári, cyklisti či milovníci psov.
Ako nás informovala košická policajná hovorkyňa Lenka Ivanová, starostovia obcí Milhosť, Kechnec a Seňa vydali zákaz vstupu verejnosti do časti poľovných revírov nazvaných Chrasť a Lúky.
[ad][/ad]Do odvolania
„Zákaz sa týka plôch východne od železničnej trate extravilánu katastrálneho územia obce Seňa, celého extravilánu obce Milhosť a plochy východne od železničnej trate prechádzajúcej katastrálnym územím obce Kechnec,“ približuje územie so zákazom vstupu L. Ivanová.
Zákaz platí od 27. augusta až do odvolania. V prípade jeho porušenia môže okresný úrad uložiť peňažnú pokutu od 30 až do 3 000 eur.
Aby ich neplašili
Prísne opatrenie si vyžiadala skutočnosť, že na území Maďarska v bezprostrednom susedstve spomínaných obcí bol potvrdený výskyt AMO u voľne žijúcej diviačej zveri. Keďže diviaky sa v tomto období zdržiavajú v kukuričných a obilninových porastoch, mohli by ich ľudia svojou prítomnosťou vyplašiť a zvýšila by sa možnosť migrácie a zavlečenia nákazy vo väčšej miere na naše územie.
Na Slovensku sme zaznamenali v tomto roku trinásť prípadov tohto vysoko nákazlivého ochorenia v domácich chovoch najmä na juhu Trebišovského okresu a päť u diviakov. Tri diviaky ulovili a dva našli uhynuté.
Africký mor ošípaných (AMO) je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných, európskych diviakov, amerických diviakov a afrických divo žijúcich sviňovitých zvierat. Prejavuje sa rýchlym priebehom s vysokými horúčkami, celkovou slabosťou, hnačkami a krvácaním. Vyznačuje sa vysokou úmrtnosťou (85 až 100 percent). AMO je veľkou hrozbou pre chov domácich ošípaných a výkon poľovníctva nielen u diviačej zveri. V prípade výskytu sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané. Pri potvrdení choroby u diviačej zveri sa zastavuje poľovanie nielen na diviaky, ale aj na ostatnú voľne žijúcu zver a obmedzuje sa pohyb v lese.
[ad2][/ad2]
Čítajte aj:
- Na Slovensku diagnostikovali prvý prípad afrického moru u diviaka
- Africký mor ošípaných sa na Slovensku rozširuje
- Na Slovensku po prvý raz potvrdili africký mor ošípaných
- V Strážnom likvidujú všetky ošípané, dôvodom je prevencia pred šírením afrického moru
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Návštevníci verejného cintorína sa počas sviatkov Všetkých svätých a Dušičiek môžu tešiť na nové estetické úpravy, ktoré toto najväčšie pietne miesto na Slovensku dôstojne obohatili.
Vážna dopravná nehoda sa dnes odohrala na ceste medzi Veľkým Folkmárom a obcou Košická Belá. Incident, ktorý dočasne obmedzil dopravu v oboch smeroch, sa stal približne kilometer pred prameňom sv. Gregora.