Vo Východoslovenskej galérii platí, že 2+2=3
Maľba patrí aj v súčasnosti medzi médiá, ktoré komunikujú s publikom a odovzdávajú obsah. To je jeden z odkazov výstavy Borisa Vaitoviča (1976), ktorú otvoria dnes o 18. hodine vo Východoslovenskej galérii. Rozmerné práce konfrontujú diváka s naoko jednoduchým príbehom, ktorý je narušený neočakávaným zásahom. To vyjadruje aj nesprávne riešenie príkladu 2+2=3, ktorý je
Maľba patrí aj v súčasnosti medzi médiá, ktoré komunikujú s publikom a odovzdávajú obsah. To je jeden z odkazov výstavy Borisa Vaitoviča (1976), ktorú otvoria dnes o 18. hodine vo Východoslovenskej galérii.

Rozmerné práce konfrontujú diváka s naoko jednoduchým príbehom, ktorý je narušený neočakávaným zásahom. To vyjadruje aj nesprávne riešenie príkladu 2+2=3, ktorý je zároveň podtitulom výstavy.
Autor vnáša do svojich prác pokoj a autonómne štruktúry. Do malieb pridáva jemným zásahom napätie, kolíziu a stav neurčitosti. V niektorých dielach ide o hru zmyslov. Nie je jasné, či sa veci pohybujú alebo sú statické, či sa k nám priestor približuje alebo vzďaľuje. Tento pocit narušenia toho, čo o realite vieme, zjednocuje výstavu ako celok.
Boris Vaitovič patrí medzi súčasných mladých výtvarníkov z košického umeleckého zázemia. Pôsobí ako pedagóg na Fakulte umení TU v Košiciach, ktorej je aj absolventom. Verejnosti je známy aj svojimi inštaláciami prezentovanými na podujatiach, ako napr. Biela noc či Návrat vody do mesta, jeho práce sú vystavené aj v košickom Steelparku. Boris Vaitovič je zároveň stálym členom hudobného zoskupenia Urban Hudák, ktorého krátke vystúpenie bude súčasťou vernisáže. Výstava potrvá do 18. septembra.
Monika Kacejová
Foto: archív bv
Aký je váš názor?
Súvisiace články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku

DPMK oslávi Deň detí: Pripravil Rozprávkovú električku a posilnil spoje do ZOO

Projekt geotermálneho vykurovania Košíc: po úspešnom dokončení vrtov sa pripravuje ďalšia etapa

Práce od 1. júna zlepšia stav dvoch mostov v Košiciach a pri Budimíre

Slovenská pošta spúšťa najdostupnejší bankomat a vkladomat

Vláda vyčlenila pre obce i subjekty v Košickom kraji vyše 2,9 milióna eur

NDS rozbehla obstarávanie ďalšej etapy košického obchvatu

Finančná správa odhalila na hraničných priechodoch s Ukrajinou nelegálny vývoz liekov (FOTO)

Balónový festival opäť spestrí oblohu nad mestom a pripomenie výročie
Najnovšie články

Nález munície v jednom z košických bytov si včera podvečer vyžiadal evakuáciu takmer 50-tich obyvateľov

Od júna nadobúdajú účinnosť niektoré zmeny v zákone o meste Košice

Oznam o plánovaných odstávkach elektrickej energie v Košickom kraji (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (1.6.2026)

Denisa Saková: Na cestu a električku na košické letisko zatiaľ nie sú financie

Horoskop na tento týždeň (1.6. – 7.6.2026)

Predpoveď počasia na dnešný deň (31.5.2026)

EÚ odblokovala Maďarsku vyše 16 miliárd eur: Von der Leyenová chváli reformy novej vlády

Na Zemplínskej šírave otvoria sezónu oslavami 60. výročia jej vzniku
