Vo vysokých polohách všetkých pohorí pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo
Vo vysokých polohách všetkých pohorí, spravidla nad hranicou lesa, pretrváva mierne lavínové nebezpečenstvo, teda 2. stupeň z päťdielnej stupnice. Lavínové nebezpečenstvo je veľmi lokálne, hrozí predovšetkým na záveterných južných, juhovýchodných, východných a severovýchodných svahoch, kde je naviate väčšie množstvo nového snehu z posledného sneženia.
Sneh je uložený vo forme nestabilných snehových dosiek, vankúšov a prevejov. Uvoľnenie lavíny je na strmých svahoch možné najmä pri väčšom dodatočnom zaťažení. Informovala o tom Horská záchranná služba na svojom webe.
Snehová pokrývka je rôznorodá, čo sa týka rozmiestnenia aj kvality. Vplyvom vetra sú na záveterných stranách, prevažne východného sektora, naviate snehové dosky a vankúše s hrúbkou aj viac ako 50 centimetrov, a naopak, na vetrom exponovaných miestach je sneh odviaty až do skál, trávy alebo starého tvrdého snehu. Obzvlášť nebezpečné sú strmé svahy pod skalnými stenami, sedlami a pod hrebeňmi. Vplyvom predchádzajúcich veľmi nízkych teplôt sa medzi vrstvami novšieho previateho snehu a starším snehom vytvorili kritické vrstvy hranatozrnného snehu a dutinovej inovate. Oteplenie s minimálnymi zrážkami počas dňa snehovú pokrývku stabilizuje.
Zdroj: (SITA, mt, mbe)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.