Voda na kúpanie nevyhovela na vodnom diele Ružín či na Štrkovisku Čaňa
Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola v tomto kalendárnom týždni na základe odberov vzoriek na desiatich prírodných kúpaliskách. Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané na troch odberných miestach vodného diela Ružín v okrese Gelnica.
Výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty biologického ukazovateľa chlorofyl a tiež zvýšený počet cyanobaktérií. Voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Štrkovisko Čaňa. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) Daša Račková.
Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie sa zistil zvýšený dusík na Hlbokom jazere a odporúčanú hodnotu nespĺňal ukazovateľ farba na lokalitách Plavecký Štvrtok a Malé Leváre na Záhorí. Voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Znížená priehľadnosť bola zistená na Lipovine – Bátovce, pričom odporúčanú hodnotu nespĺňal aj ukazovateľ farba. Farba a celkový dusík patria podľa UVZ medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a vyšetrujú sa nad rámec povinných ukazovateľov.
Počas tejto sezóny sa nebude na kúpanie využívať vodná nádrž Ružiná z dôvodu napúšťania. Povolenie na prevádzku malo na konci tohto kalendárneho týždňa 139 umelých kúpalísk a 496 bazénov. Do prevádzky sa v tomto týždni uviedli napríklad kúpalisko Detva, termálne kúpalisko Sliač, dva vonkajšie letné bazény pri hoteli Sitno vo Vyhniach, termálne kúpalisko Stráňavy, letné kúpaliská v Hlohovci, Dobrej Vode či Sobranciach.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Ľudia si opäť pripnú červený mak na znak úcty k vojnovým hrdinom. V pondelok 11. novembra si Slovensko pripomenie Deň vojnových veteránov. Ako informovalo združenie Post Bellum, tento deň je príležitosťou pripomenúť si príbehy hrdinov, ktorí bojovali za slobodu.
Štát má v príprave nového industriálneho parku pre automobilku Volvo sklz. Potvrdila to správa o pokroku v budovaní strategického parku Valaliky, ktorú na stredajšie rokovanie vlády predložila ministerka hospodárstva SR Denisa Saková. Budovanie industriálneho parku Valaliky pri Košiciach mešká najmä pre nedôsledný inžiniersko-geologický prieskum a podcenenie problému s vysokou hladinou podzemnej vody. Časový sklz spôsobilo aj nereálne stanovenie míľnikov hneď na začiatku.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.