Voda na kúpanie nevyhovela na vodnom diele Ružín či na Štrkovisku Čaňa
Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola v tomto kalendárnom týždni na základe odberov vzoriek na desiatich prírodných kúpaliskách. Hygienickým požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie nevyhoveli na základe laboratórnych výsledkov vzorky vody odobrané na troch odberných miestach vodného diela Ružín v okrese Gelnica.
Výsledky laboratórnych analýz preukázali prekročenie medznej hodnoty biologického ukazovateľa chlorofyl a tiež zvýšený počet cyanobaktérií. Voda nie je vhodná na kúpanie ani na prírodnej vodnej ploche Štrkovisko Čaňa. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR) Daša Račková.
Na základe ostatných odberov vzoriek vôd na kúpanie sa zistil zvýšený dusík na Hlbokom jazere a odporúčanú hodnotu nespĺňal ukazovateľ farba na lokalitách Plavecký Štvrtok a Malé Leváre na Záhorí. Voda na kúpanie v ostatných, zdravotne významných ukazovateľoch bola vyhovujúca. Znížená priehľadnosť bola zistená na Lipovine – Bátovce, pričom odporúčanú hodnotu nespĺňal aj ukazovateľ farba. Farba a celkový dusík patria podľa UVZ medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a vyšetrujú sa nad rámec povinných ukazovateľov.
Počas tejto sezóny sa nebude na kúpanie využívať vodná nádrž Ružiná z dôvodu napúšťania. Povolenie na prevádzku malo na konci tohto kalendárneho týždňa 139 umelých kúpalísk a 496 bazénov. Do prevádzky sa v tomto týždni uviedli napríklad kúpalisko Detva, termálne kúpalisko Sliač, dva vonkajšie letné bazény pri hoteli Sitno vo Vyhniach, termálne kúpalisko Stráňavy, letné kúpaliská v Hlohovci, Dobrej Vode či Sobranciach.
Zdroj: (SITA, kh;isu)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.