Voda v Mlynskom potoku už nie je znečistená. Zdroj znečistenia je však neznámy (FOTO)
V priebehu tohto roka sme vás informovali o znečistenej vode v Mlynskom potoku. Občianske združenie Mlynský náhon dnes (7. 4.) na sociálnej sieti informovalo o tom, že voda v potoku už nie je znečistená naftou. Preukázať to mali rozbory vody, ktoré vykonávali. Napriek tomu, že sa od začiatku roka snažili zistiť a identifikovať zdroj tohto znečistenia, doposiaľ sa im to nepodarilo.
Podľa informácií z januára, kedy občianske združenie Mlynský náhon upozorňovalo na znečistenie Mlynského potoka, do neho mali stekať ropné látky. V dôsledku stekania ropných látok do potoka sa na jeho povrchu tvorili mastné farebné škvrny a jeho okolie zapáchalo po nafte.
Situáciu v Mlynskom potoku pomáhali vyriešiť aj hasiči, ktorí nežiadúci materiál vo vodnom toku zachytávali a odstraňovali pomocou látky Vapex, ktorá má schopnosť absorbovať ropné látky.
Východoslovenská vodárenská spoločnosť vykonávala kontrolu kanála. OZ Mlynský náhon neskôr informoval o tom, že potok je skôr znečistený olejnatou ropnou látkou ako pohonnými hmotami.
>>> Fotky znečisteného potoku nájdete v GALÉRII. <<<
Zdroj kontaminácie vody v Mlynskom potoku sa nepodarilo zistiť ani do marca roku 2022. V tom čase sa však podarilo identifikovať látku, ktorá vodný tok znečisťovala. Na základe rozborov vzorky znečistenia sa zistilo, že potok znečisťovala nedegradovaná nafta.
Dnes už je teda na základe oznámenia OZ Mlynský náhon jasné, že potok nie je znečistený naftou, čo preukázali rozbory vody. Zdroj znečistenia je však stále neznámy.
Zdroj: (Mlynský náhon, o.z., ZL)
Galéria
Odporúčané články
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.