Vojaci a vojenská polícia budú môcť zneškodniť drony
Vláda schválila návrh zákona, ktorý umožní príslušníkom Ozbrojených síl SR (OS SR) aj vojenskej polícií prerušiť činnosť bezpilotného lietadla za použitia technického prostriedku určeného na tento účel alebo vojenskej zbrane. Dôvodom návrhu je nárast počtu nepovolených preletov bezpilotných lietadiel cez vzdušný priestor nad viacerými vojenskými objektmi, uviedlo ministerstvo obrany SR (MO SR).
Podľa MO SR platná právna úprava momentálne nevytvára podmienky na zabezpečenie ochrany pred nežiaducou činnosťou bezpilotného lietadla v rozsahu, v akom je to potrebné s ohľadom na aktuálne zmeny v bezpečnostnej situácii, ktoré nastali v súvislosti s prebiehajúcim ozbrojeným konfliktom medzi Ruskou federáciou a Ukrajinou. Oprávnenie použiť donucovacie prostriedky a vojenskú zbraň na účely prerušenia činnosti bezpilotného lietadla sa preto má profesionálnym vojakom poskytnúť predovšetkým s cieľom čeliť existujúcim bezpečnostným rizikám.
Návrh má dať vojenskému policajtovi kvalitatívne rovnaké oprávnenia, akými má disponovať profesionálny vojak, a to v záujme zabezpečenia rovnakej úrovne ochrany vojenských objektov a priestorov, vojenských konvojov a vojenských transportov pred zakázanou činnosťou bezpilotných lietadiel. „S cieľom odradiť potenciálnych priestupcov od páchania priestupkov, ktoré predstavujú značnú hrozbu pre obranu a bezpečnosť štátu, a sprísnenia sankčného postihu za ich spáchanie, sa navrhuje doplnenie možnosti uloženia pokuty v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur,” dodalo MO SR.
Drony sledovali vojenské objekty a ciele na Slovensku. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) to uviedol po vládnom schválení návrhu, aby príslušníci ozbrojených síl SR (OS SR) a vojenská polícia mohli zneškodniť bezpilotné lietadlá. „Môžem potvrdiť, že sme zachytili veľmi vysoké množstvo používania bezpilotných prostriedkov v blízkosti začiatku vojny na Ukrajine a potom po začiatku vojny a zistili sme, že potrebujeme urobiť také kroky, aby sme mohli prerušiť let týchto dronov, ktoré narúšajú bezpečnosť vojenských objektov alebo presunu vojenskej techniky,” uviedol na tlačovej konferencii minister obrany.
Podľa ministra obrany na Slovensku zaznamenali aj veľké bezpilotné lietadlá. Sledovali najmä náklad vojenskej techniky, jeho prevoz, umiestnenie muničných skladov a vojenské základne. „My máme prostriedky, aby sme vedeli určiť, kadiaľ dron letel, aká bola trajektória, odkiaľ bol ovládaný a môžem povedať, že boli používané aj veľké vysoko-sofistikované drony. Sledovali sme trajektóriu a vidíme, že tie drony kopírujú vojenské základne. To vôbec nie je záujem nejakých civilov, ktorí to majú ako hobby, ale je to vyslovene zber informácií. Dialo sa to po celom Slovensku,” povedal Naď.
Zdroj: (kh, pma)
Odporúčané články
Od dnešného dňa platí na území Tatranského národného parku (TANAP) sezónna uzávera, potrvá do 30. apríla. Jej hlavným dôvodom je ochrana prírodného prostredia, fauny a flóry, najmä však chránených živočíchov.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.
Re-use centrum spustilo zbierku na podporu rodín bez domova, ktorým chce pomôcť k lepšiemu štartu v novom bývaní. Organizátori zbierky hľadajú funkčné mikrovlnné rúry, kuchynské stoličky, sady hrncov, príborov a pohárov, ale tiež notebooky a nové sady paplónov s vankúšmi. Zoznam potrebných vecí bude priebežne aktualizovaný.