Ako umelá inteligencia pomáha ukrajinskej armáde identifikovať ľudí
Minulý mesiac oznámila spoločnosť na rozpoznávanie tváre Clearview AI, že svoju technológiu venovala ukrajinskej vláde. BBC dostala dôkazy o tom, ako sa používa – na identifikáciu živých aj mŕtvych.
Po začatí invázie Ruska na Ukrajine zakladateľ Clearview videl jedno využitie tejto technológie. „Videli sme zábery ľudí, ktorí boli vojnovými zajatcami a utekali a viete, prinútilo nás to myslieť si, že by to mohla byť technológia, ktorá by mohla byť užitočná na identifikáciu ako aj na overenie,“ hovorí Hoan Ton-That. Spoločnosť sťahuje verejné obrázky od firiem ako Facebook a Instagram, aby vytvorila svoju databázu. Cez známych a priateľov je možné nájsť aj ľudí, ktorí nemajú sociálne účty. Veľa však závisí od kvality snímky, polohy hlavy, alebo od toho, či je tvár zakrytá napríklad rúškom.
Clearview sa používa na viac ako len identifikáciu mŕtvol. Spoločnosť tiež potvrdila, že ukrajinská vláda ho používala na kontrolných stanovištiach na identifikáciu podozrivých nepriateľov.
Kritici však poukazujú na to, že technológia rozpoznávania tváre nie je ani zďaleka vždy správna a v časoch vojny môžu mať chyby potenciálne katastrofálne následky. Albert Fox Kahn z dozornej skupiny Surveillance Technology Oversight Project to označil za „hroziacu katastrofu v oblasti ľudských práv“. „Keď rozpoznávanie tváre robí chyby v čase mieru, ľudia sú omylom zatknutí. Keď rozpoznávanie tváre zlyhá vo vojnovej zóne, nevinní ľudia sú zastrelení,“ uviedol pre Forbes.
Zdroj: (KK)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Prvý ročník preteku Emil Zátopek Ostrava Golden Marathon priniesol úspech pre štafetový tím reprezentujúci mesto Košice.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.