Európski ministri vnútra schválili aktiváciu dočasnej ochrany utečencov z Ukrajiny
Ministri vnútra členských štátov Európskej únie (EÚ) schválili aktiváciu európskej smernice o dočasnej ochrane utečencov z Ukrajiny. Dočasné útočisko by mali utečenci z Ukrajiny získať v celej EÚ. Informovala o tom Gabriela Tuchyňová z Ministerstva vnútra SR. Šéf rezortu vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa vo štvrtok 3. marca zúčastnil na zasadnutí Rady pre spravodlivosť a vnútorné veci, ktorej hlavnou témou bola reakcia EÚ na situáciu na Ukrajine. V prvej časti rokovania vo formácii Schengenskej rady, ktorá zasadala prvýkrát pod týmto názvom, komisia podporila plnohodnotné začlenenie Chorvátska, Bulharska a Rumunska do Schengenského priestoru.
Počas zasadnutia sa uskutočnil telemost s ukrajinským ministrom vnútra Denisom Monastirskym, ktorý informoval o aktuálnej situácii a požiadal EÚ o vytvorenie humanitárneho koridoru. Európski ministri sa stretli aj s ministrami bezpečnostných rezortov Latinskoamerického výboru pre vnútornú bezpečnosť (CLASI), ktorý združuje 12 juhoamerických štátov. Výsledkom bolo schválenie deklarácie ministrov EÚ a CLASI o posilnení politického dialógu a rozvoji regionálnej a medzinárodnej spolupráce pri presadzovaní práva, najmä v oblasti organizovanej drogovej kriminality, a obchodovania s ľuďmi.
Tuchyňová priblížila, že európska reakcia na situáciu na Ukrajine bola jednou z hlavných tém ďalších rokovaní. Poukázala na to, že Slovensko, ako krajina susediaca s Ukrajinou, pred niekoľkými dňami operatívne prijala legislatívne opatrenia na poskytovanie dočasného útočiska utečencom z Ukrajiny do konca roku 2022 a v praxi ho uplatňuje od 1. marca. „Na Slovensku k tomuto dňu prišlo viac ako 80-tisíc utečencov z Ukrajiny, no záujem o dočasné útočisko je zatiaľ nízky, keďže väčšina utekajúcich prichádza na Slovensko s biometrickými pasmi, na základe ktorého môžu u nás získať legálny pobyt, alebo cestovať do ďalších krajín Európy,“ vysvetlil Mikulec. Dohoda ministrov o spustení mechanizmu o dočasnej ochrane je však podľa neho signálom jednotného postupu členských štátov EÚ pri vyjadrení solidarity s Ukrajinou, podobne ako spoločný postup pri prijatí sankcií voči Rusku. Súčasťou dohody je aj poskytnutie solidarity voči krajinám na hranici s Ukrajinou, teda aj pre Slovensko. Mikulec dodal, že spustením mechanizmu dočasnej ochrany sa v žiadnom prípade nemení postoj Slovenska.
Naďalej platí, že občania tretích krajín, ktorí neužívajú status voľného pohybu, sa podrobia všetkým kontrolám vyplývajúcim zo Schengenského kódexu, vrátane preverení v príslušných databázach. Tuchyňová doplnila, že Mechanizmus dočasnej ochrany len urýchli proces pre presne definované skupiny osôb, ako sú občania Ukrajiny alebo osoby s už uznaným štatútom utečenca podľa Ženevskej konvencie, ktorú podpísala aj SR. Ostatní cudzinci sa budú posudzovať podľa národnej legislatívy, ako tomu bolo aj v situácii pred konfliktom.
Zdroj: (SITA, kh;adz)
Odporúčané články
Mestská časť Košice – Nad jazerom sa tento rok prvýkrát zapojila do ušľachtilého projektu Ponožkový október. Cieľom tejto charitatívnej akcie je pomôcť ľudom bez domova a tým, ktorí žijú v zložitých podmienkach, zvládať kruté zimné obdobie bez nebezpečenstva omrzlín a v chladnom počasí. Najviac párov požiek doniesli deti z materskej školy na Dneperskej ulici.
Prvý deň nového mesiaca sa v Košickom kraji už tradične spája s cestami. Od 1. novembra sa totiž začína zimná údržba. Znamená to, že prioritou Správy ciest Košického samosprávneho kraja (KSK) budú činnosti zamerané na údržbu vozoviek vplyvom snehu, ľadu či vetra.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.