Európsky parlament uznal ukrajinský Holodomor za genocídu
Europoslanci vo štvrtok uznali hladomor na Ukrajine z 30. rokov minulého storočia, ktorý spôsobil sovietsky režim, za genocídu. V uznesení, ktoré prijali, dôrazne odsudzujú tieto činy vedúce k úmrtiam miliónov Ukrajincov a vyzývajú všetky krajiny a organizácie, ktoré tak ešte neurobili, aby ich nasledovali a uznali Holodomor za genocídu aj oni. Parlament o tom informuje v tlačovej správe.

Parlament zároveň vyjadril poľutovanie nad tým, že 90 rokov po Holodomore sa Rusko opäť dopúšťa strašných zločinov na Ukrajine, napríklad tým, že cielene útočí na civilnú energetickú infraštruktúru počas zimy. Glorifikácia totalitného sovietskeho režimu a oživenie kultu sovietskeho diktátora Josifa Stalina podľa neho viedli k tomu, že Rusko je dnes štátnym sponzorom terorizmu. Poslanci tiež odsúdili skutočnosť, že ruská vojna na Ukrajine spôsobila celosvetovú potravinovú krízu, pričom Rusko zničilo a rabovalo ukrajinské obilie a komplikovalo zabezpečenie jeho vývozu do najodkázanejších krajín sveta.
Členovia europarlamentu chcú, aby Európska únia a tretie krajiny zvýšili informovanosť o udalostiach Holodomoru a iných zločinoch spáchaných sovietskym totalitným režimom a odsúdili súčasný ruský režim za manipuláciu s historickou pamäťou na účely vlastného prežitia. Vyzvali pritom Ruskú federáciu ako hlavného nástupcu Sovietskeho zväzu, aby sa ospravedlnila za tieto zločiny.
Zdroj: (SITA, dm, ns)
Odporúčané články

V Košiciach sa čoraz častejšie objavuje pohánkovec. Je to invázna rastlina z východnej Ázie, vytvára husté porasty a potláča pôvodnú vegetáciu. Táto trojmetrová rastlina s červenými škvrnami na stonkách a srdcovitými listami sa rýchlo šíri a je náročné ju zastaviť. Slovenská inšpekcia životného prostredia zaraďuje pohánkovec na zoznam rastlín vzbudzujúcich obavy.

Mestské zastupiteľstvo v Košiciach vzalo na vedomie petíciu proti výstavbe na Námestí osloboditeľov. Zároveň zaviazalo primátora mesta Košice Jaroslava Polačeka (nezávislý) zriadiť pracovnú skupinu k problematike.

Slovenská pošta pokračuje v transformácii, ktorej cieľom je dlhodobo udržateľný rozvoj spoločnosti, modernizácia poštovej infraštruktúry tak, aby vychádzala v ústrety zákazníkom a uspokojivo napĺňala ich dnešné potreby. V súlade s týmto procesom dôjde v prvej etape k ukončeniu prevádzky 26 pôšt v krajských mestách, a zároveň k posilneniu nástupníckych pôšt.