Heger a Naď vycestovali na Ukrajinu. Zelenský sa poďakoval Slovensku za podporu
Poverený predseda slovenskej vlády Eduard Heger pricestoval na Ukrajinu po nočnej ceste z poľského mesta Przemyśl spolu s ministrom obrany Jaroslavom Naďom. Ich program zahŕňa stretnutie s prezidentom Volodymyrom Zelenským, predsedom vlády Denysom Šmyhaľom, ako aj s ďalšími predstaviteľmi Ukrajiny. Premiér navštívil Ukrajinu od začiatku ruskej agresie už druhý raz, pričom prvý raz sa tak stalo v apríli 2022.
Dočasný predseda vlády Eduard Heger (Demokrati) dnes (31. 3.) v rámci návštevy Ukrajiny navštívil mesto Buča pri Kyjeve, ktoré sa stalo dejiskom vraždenia civilistov ruskými silami v marci 2022. Zároveň sa spolu s prezidentom Volodymirom Zelenským zúčastnil na ceremoniáli znovuvztýčenia vlajky venovanej obrancom mesta.
Premiér Buču navštívil aj po odhalení vraždenia v apríli 2022. Dnes zdôraznil, že Ukrajina je Európa a mala by byť členom Európskej únie. „A my vám v tom pomôžeme,” zdôraznil. Na ceremónii sa zúčastnili aj prezidentka Moldavska Maia Sandu a premiéri Chorvátska Andrej Plenkovič a Slovinska Robert Golub. Ukrajinské sily objavili v meste Buča neďaleko Kyjeva v apríli 2022 telá v civilnom oblečení a s prestreleným zátylkom. Starosta mesta Anatolij Fedoruk vtedy uviedol, že v hromadnom hrobe v Buči bolo pochovaných 280 ľudí a mesto je posiate mŕtvolami.
VIAC K TÉME: Mesto Buča je symbolom hrôzy na Ukrajine
Galéria
Heger rokoval so Zelenským
Ešte pred dnešnou návštevou Buče Heger v Kyjeve rokoval so Zelenským bez prítomnosti médií. Podľa tlačového odboru Úradu vlády SR Zelenský poďakoval za doterajšiu pomoc zo strany slovenskej vlády. Zároveň s Hegerom diskutovali aj na tému ukrajinskej pšenice.
„Zelenský povedal, že nemajú záujem predávať ich pšenicu na európskom trhu,” informoval úrad s tým, že obe strany sa zhodli na nutnosti hľadať riešenie, ako pšenicu dostať do Afriky. Zároveň ukrajinský prezident povedal, že by uvítal angažovanie sa slovenských firiem v obnove vojnou zničenej infraštruktúry.
Mohlo by vás zaujímať: Premiér Eduard Heger navštívil UNLP v Košiciach
Šéf rezortu obrany Naď dnes na sociálnej sieti napísal, že rokovania na Ukrajine majú v sebe vždy zvláštnu atmosféru. „Na jednej strane som hrdý na pomoc Slovenska, šťastný, že vidím mojich priateľov a kolegov, no zároveň ani po roku neviem vstrebať okolnosti, pre ktoré sa toto celé deje,“ uviedol.
Nehovoríme jedným jazykom, no uznávame rovnaké hodnoty
Nehovoríme jedným jazykom, no uznávame rovnaké hodnoty, tak znie video-odkaz ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý adresoval Slovensku a jeho obyvateľom. Video dnes zverejnil na sociálnej sieti poverený predseda vlády Eduard Heger.
Zelenský na videu hovorí, že je rád, že sa stretol s Hegerom a poďakoval sa Slovensku za podporu počas ťažkého, krvavého a tragického roka od začiatku vojny. Poďakoval sa tiež ľuďom na Slovensku za ich postoj k Ukrajincom. „Ešte stále nehovorím vaším jazykom, ale myslím, že moje slová sú veľmi zrozumiteľné, pretože máme rovnaké hodnoty. Ďakujem, že nás podporujete, aby sme tieto hodnoty zachránili a aby sme boli proti zlu z ruskej strany,“ povedal Zelenský.
Zdroj: (SITA, dm, sa, ma)
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.