Na hraniciach pomáhajú aj študenti Lekárskej fakulty UPJŠ. Medzi nimi aj ukrajinská študentka

Študenti Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach pomáhajú v súvislosti so situáciou na Ukrajine rôznymi spôsobmi – vyhlásili zbierku materiálnej pomoci pre užhorodskú nemocnicu, organizujú ubytovanie pre ukrajinských utečencov a dokonca trávia svoje voľné dni s utečencami na hraniciach.
Jednou z medičiek, ktoré v závere minulého týždňa pomáhali s Intervenčným tímom Ministerstva zdravotníctva SR priamo na hraniciach, je aj 22-ročná Kateryna Cholynets z Ukrajiny študujúca na Lekárskej fakulte UPJŠ všeobecné lekárstvo vo štvrtom ročníku.
„Informácia o tom, čo sa deje na Ukrajine ma zastihla vo štvrtok ráno, keď som sa chystala do nemocnice na cvičenie z chirurgie. Na Instagrame mi začalo vyhadzovať videá priateľov študujúcich medicínu v Kyjeve – neverila som vlastným očiam, keď som sledovala zábery s výbuchmi! Hneď som volala mame, ktorá žije 150 kilometrov od Užhorodu. Celá rodina hneď riešila, čo ďalej. Mamka pracuje ako vrchná sestra na internom oddelení v nemocnici a rozhodla sa ostať na Ukrajine, pretože v nemocnici je teraz najviac potrebná, no moja mladšia sestra, sesternice a teta sa rýchlo zbalili a vyrazili k príbuzným do Prahy. V priebehu krátkeho času som potom stretla na hraniciach stovky takýchto ľudí ponáhľajúcich sa do bezpečia…“ hovorí Kateryna, ktorá prežila vo štvrtok a v piatok vyučovanie ako v mrákotách a v piatok napoludnie už ako členka Intervenčného tímu MZ SR vyrážala so skupinou študentov do Uble.

Kateryna Cholynets – študentka Lekárskej fakulty UPJŠ
“Najprv sme boli na hraničnom priechode v Ubli, neskôr sme sa presunuli do Malých Slemencov a potom Vyšného Nemeckého, pričom sme monitorovali situáciu, či niekto nepotrebuje zdravotnícku alebo
psychologickú pomoc. Pomáhali sme tiež charite rozdávať jedlo a čaj a ja som predovšetkým tlmočila. Šokujúce bolo pre mňa stretnúť moje priateľky z rodného mesta Mižhiria, ktoré utekali z Ukrajiny aj so svojimi psíkmi,” vysvetľuje študentka, ktorá sa na kovidovom oddelení v Krompachoch celé mesiace stretávala a tvárou v tvár so smrťou a myslela si, že po tejto skúsenosti už zvládne v živote všetko. A predsa ju život prekvapil tak, že sa cíti bezmocná.
Štvorica dievčat odniesla minulý týždeň na hranicu aj množstvo voľno – predajných liekov proti bolesti a na respiračné ochorenia a obväzový materiál, ktoré zakúpil Spolok medikov mesta Košice. „Spolok aktuálne zbiera materiálnu pomoc pre nemocnicu v Užhorode, pričom potraviny, hygienické potreby, prikrývky a podobne môžete priniesť na vrátnicu Lekárskej fakulty UPJŠ v Košiciach a zháňame aj ďalšie finančné zdroje na lieky a obväzový materiál,“ poznamenáva študentka šiesteho ročníka LF UPJŠ Ester Tomajková.
„Viete, v prvej chvíli sa spamätali dobre zorientovaní ľudia, ktorí mali po ruke nejaké financie a technické prostriedky na cestu, teda hlavne motorizovaní ľudia. Ale s postupujúcimi bojmi vytlačí strach z domoviny aj takých ľudí, ktorí sú na tom finančne horšie – no ich strach bude väčší, než ich bieda a neistota, kam sa
v zahraničí podejú. Tí budú celkom stratení, no ja verím, že Slováci, ktorí ukázali svoje veľké srdcia, ich budú mať otvorené aj naďalej. Pretože Ukrajina bojuje za tvár celej Európy!“ zdôrazňuje Kateryna.
“Naša fakulta nevyhlásila samostatnú zbierku, pretože transparentných účtov od rôznych organizácií bolo zriadených dosť a každý sa môže rozhodnúť, ako pomôcť. No ako fakulta urobíme všetko pre našich ukrajinských študentov, aby sme im pomohli zvládnuť štúdium v tejto náročnej situácii, a takisto pomôžeme aj ich rodinám, ak bude treba,“ zdôrazňuje prof. MUDr. Daniel Pella, PhD.
Zdroj: (UPJŠ Lekárska fakulta)
Odporúčané články

Vyplýva to zo zverejnených materiálov na rokovanie. Návrh predložil predseda predstavenstva a poverený riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice (DPMK) Roman Danko. Mestskí poslanci by mali o návrhu rokovať 26. júna, ak ho schvália, cestovné by sa malo zvýšiť od 1. augusta tohto roka.

Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) informoval verejnosť o plánovanom čistení električkových žliabkov, ktoré sa uskutoční vo štvrtok večer 3. júla 2025.

Aj vyše 30 zelených projektov za desiatky miliónov eur, ktoré sa v uplynulých piatich rokoch uskutočnili v našom meste a ďalších 40, ktoré sa chystajú, presvedčilo Európsku komisiu (EK) v Bruseli, aby Košice zaradila medzi 100 miest v EÚ v rámci projektu Mission EU – 100 klimaticky neutrálnych a inteligentných miest do roku 2030 a udelilo značku tejto misie s názvom „Mission label“. Košice tento úspech dosiahli ako prvé na Slovensku. Zo strednej Európy zatiaľ uspelo ešte päť poľských miest, tri maďarské vrátane Miškolca a jedno české.