PREHĽAD UDALOSTÍ (18. 11.): Bez elektriny je viac ako 10 miliónov Ukrajincov
Prinášame vám prehľad udalostí na Ukrajine.
12:52 Raketový útok v Záporožskej oblasti neprežilo najmenej deväť ľudí
Počet obetí ruského ostreľovania obytnej budovy v ukrajinskej Záporožskej oblasti vo štvrtok stúpol na deväť. Referuje o tom spravodajský web CNN s odvolaním sa na kanceláriu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Dnes ráno boli vo Vilniansku nájdení ďalší dvaja mŕtvi. V dôsledku rakiet ruských teroristov, ktoré včera ostreľovali obytné budovy, sa už našlo deväť obetí,“ informoval na Telegrame zástupca šéfa kancelárie ukrajinského prezidenta Kyrylo Tymošenko.
Snímky ukrajinskej štátnej pohotovostnej služby zverejnené po útoku ukazujú desiatky záchranárov pracujúcich na mieste. (SITA, dm, hb)
9:36 Bez elektriny je viac ako 10 miliónov Ukrajincov
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj informoval, že v súčasnosti je na Ukrajine bez elektriny viac ako 10 miliónov ľudí. Ako referuje web Ukrajinská pravda, povedal to vo videopríhovore k národu.
„Väčšina z nich je vo Vinnyckej oblasti, Odeskej oblasti, Sumskej oblasti a Kyjeve. Robíme všetko pre vyriešenie zásobovania,“ povedal Zelenskyj.
Rusko v utorok (15. 11.) spustilo najmasívnejší raketový útok na Ukrajinu. Napriek pomerne vysokej úspešnosti ukrajinskej protivzdušnej obrany však boli zasiahnuté mnohé ukrajinské regióny. Rakety zasiahli najmä energetickú infraštruktúru. (SITA, dm, hb)
8:33 Ukrajina si prevzala siedmu slovenskú húfnicu Zuzana 2
Ukrajinské ozbrojené sily si prevzali siedmu z ôsmich samohybných kanónových húfnic slovenskej výroby Zuzana 2, ktoré sú dodávané na základe slovensko-ukrajinského kontraktu na komerčný predaj. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo obrany SR.
Viac sa dočítate v tomto článku.
Odporúčané články
Neubehol ani mesiac od čelnej zrážky dvoch rýchlikov v Jabloňove nad Turňou pri Rožňave, a na druhej strane krajiny došlo k ďalšej šokujúcej zrážke vlakov. Na trati medzi Svätým Jurom a Pezinkom v nedeľu 9. novembra do seba narazili dva vlaky. Oba smerovali na bratislavskú hlavnú stanicu. Zrážka sa stala na najmodernejšej časti železnice na Slovensku chránenej zabezpečovacím systémom ETCS (European Train Control System).
Rozsvietením vianočného stromčeka na Hlavnej ulici pri Immaculate a otvorením trhov sa začala v Košiciach šíriť sviatočná atmosféra. Pýtali sme sa preto Košičanov, aký rozpočet majú pripravený na kúpu vianočných darčekov.
Vláda SR na svojom stredajšom zasadnutí s pripomienkami schválila návrh Akčného plánu zvýšenia bezpečnosti železničnej dopravy na Slovensku, ktorý na rokovanie predložil minister dopravy. Súčasťou uznesenia je séria úloh súvisiacich s prípravou a realizáciou projektov európskeho vlakového zabezpečovacieho systému ETCS a s povoľovaním modernizačných stavieb financovaných z Programu Slovensko a európskeho nástroja CEF.


