PREHĽAD UDALOSTÍ (18. 6.): Rusi pokračujú v útokoch na Sjevjerodoneck, Ukrajinci odolávajú
11:45 Rokovania s Ruskom by mohli obnoviť v auguste, vraví hlavný ukrajinský vyjednávač
Rokovania medzi Ukrajinou a Ruskom by mohli opäť pokračovať v auguste. Pre Hlas Ameriky to povedal hlavný ukrajinský vyjednávač Davyd Arachamia. Ukrajina sa podľa neho bude môcť vrátiť za rokovací stôl, keď posilní svoje sily a taktiež, keď sa ruské jednotky vrátia na pozície spred 24. februára. Ukrajina a Rusko dosiaľ absolvovali niekoľko kôl rokovaní. (SITA, hb)
11:25 Ruské rakety zasiahli rafinériu v Kremenčuku
Ruské rakety zasiahli rafinériu v Kremenčuku v Poltavskej oblasti. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na gubernátora spomenutej oblasti Dmytra Lunina. Podľa neho bolo v noci na sobotu vystrelených na rafinériu šesť až osem rakiet. Rafinéria v Kremenčuku pred nočným útokom nefungovala, keďže sa terčom ruského útoku stala už v skorších fázach vojny. Predpokladá sa, že minimálne do konca tohto kalendárneho roka nebude schopná obnoviť prevádzku. Predseda Ukrajinskej asociácie pre ropu a plyn Andrij Zakrevskyj nedávno povedal, že po zničení najväčšej ukrajinskej rafinérie v Kremenčuku je Ukrajina závislá od dovozu palív. (SITA, hb)
9:52 Scholz tvrdí, že je potrebné pokračovať v rozhovoroch s Putinom
Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že je „absolútne nevyhnutné“, aby niektorí lídri hovorili priamo s ruským prezidentom Vladimirom Putinom uprostred úsilia o ukončenie vojny na Ukrajine. Dodal, že spoločne s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v tom bude pokračovať. Lídri Nemecka a Francúzska uskutočnili niekoľko telefonických rozhovorov s Putinom od vypuknutia vojny na Ukrajine. Tieto kontakty vyvolali určitú kritiku, keď napríklad poľský prezident Andrzej Duda povedal, že tým nič nedosiahnu a akurát legitimizujú konanie ruského prezidenta.
„Je absolútne nevyhnutné hovoriť s Putinom a budem v tom pokračovať tak, ako to robí aj francúzsky prezident,“ povedal Scholz, ktorý spoločne s Macronom, talianskym premiérom Mariom Draghim a rumunským prezidentom Klausom Iohannisom vo štvrtok navštívil Ukrajinu. Všetci štyria politici prisľúbili podporu ukrajinskej kandidatúre na vstup do Európskej únie. Európska komisia v piatok odporučila štatút kandidátskej krajiny pre Ukrajinu. Odporúčanie EK prediskutujú lídri európskej dvadsaťsedmičky na samite 23. a 24. júna v Bruseli. Začatie prístupových rokovaní vyžaduje jednohlasné schválenie všetkých členských krajín. (SITA, hb)
9:44 Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 510 osôb
Slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko prekročilo v piatok 3 510 osôb. Z toho bolo 764 mužov, 2 074 žien a 672 detí. O dočasné útočisko požiadalo 165 žiadateľov. Zo Slovenska na Ukrajinu prešlo hraničnými priechodmi v piatok 3 379 osôb. Informoval o tom tlačový odbor kancelárie ministra vnútra. Celkovo už slovensko-ukrajinské hranice na vstupe na Slovensko od začiatku konfliktu na Ukrajine prekročilo 522 710 osôb. Od 1. marca bolo udelených takmer 82-tisíc dočasných útočísk. Hraničnými priechodmi zo Slovenska na Ukrajinu prešlo takmer 270-tisíc osôb. (SITA, mt;bfe)
8:26 Rusi pokračujú v útokoch na Sjevjerodoneck, Ukrajinci odolávajú
Rusko pokračuje v útokoch na ukrajinské mesto Sjevjerodoneck v Luhanskej oblasti, ukrajinská obrana však zostáva silná. Na svojom oficiálnom webe to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Vo svojom najnovšom hodnotení vývoja situácie na Ukrajine ISW informoval, že ruské sily pokračujú vo svojom úsilí prerušiť ukrajinské komunikačné linky do Lysyčanska. Ukrajinské sily pravdepodobne vedú protiofenzívu severozápadne od mesta Izjum, ktorej cieľom je odtiahnuť ruské sily od útočných operácií smerom na Slavjansk a narušiť ruské zásobovacie trasy. (SITA, hb)
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.
Košický primátor Jaroslav Polaček má preskúmať možnosti premiestnenia alebo odstránenia Pamätníka vojakov Sovietskej armády na Námestí osloboditeľov. Dovtedy je prioritou trvalé odstránenie symbolov komunizmu, ako kosák a kladivo, ktoré sa na pomníku nachádzajú. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo na svojom utorkovom rokovaní, kde poslanci schválili príslušné uznesenie.