Prešiel mesiac od začiatku vojny na Ukrajine (prehľad dôležitých udalostí)
V stredu (6. marca) sa Putin rozhodol opäť zopakovať svoje požiadavky. Požadoval demilitarizáciu a denacifikáciu Ukrajiny, uznanie anektovaného Krymu za súčasť Ruska a tiež uznanie nezávislosti separatistických regiónov na východe Ukrajiny.
Svetlý bod vo vojnovej oblasti sa objavil o dva dni neskôr. Kyjev a Moskva sa dohodli na vytvorení humanitárnych koridorov, ktoré umožnia civilistom únik pred ruskými útokmi na Ukrajine.
9. marca nastal ďalší zlom v situácií s Černobyľom. Jadrová elektráreň Černobyľ bola odpojená od elektrickej siete. Spojenie bolo opäť obnovené 13. marca, no o deň neskôr ho znova poškodili. V pondelok (21. marca) bolo následne nahlásené, že v okolí elektrárne prestali fungovať zariadenia na kontrolu radiácie.
Ďalšou z akcií, ktorá otriasla svetom bolo bombardovanie detskej nemocnice a pôrodnice v Mariupole. Mariupoľský mestský poslanec Dmytro Gurin 9. marca informoval, že mestu dochádzajú potraviny a museli začať pochovávať ľudí v masových hroboch.
Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov 11. marca informoval, že počas dvoch týždňov invázie na Ukrajine zabili viac civilistov ako vojakov. Len o deň neskôr guvernér Doneckej oblasti Pavlo Kyrylenko potvrdil, že dôsledkom ruskej invázie bolo ukrajinské mesto Volnovacha úplne zničené.
Poradca šéfa ukrajinského prezidentského úradu Olexij Arestovyč 15. marca uviedol, že odhaduje, že mierovú dohodu by mohli uzavrieť už začiatkom mája.
Ukrajina sa pripojila k hlavnej európskej elektrickej sieti, čo jej pomôže bojovať proti častým výpadkom prúdu spôsobeným ruskými útokmi. Informovali o tom 16. marca.
19. marca Ukrajina vyzvala Čínu, aby sa pripojila k Západu a odsúdila ruskú inváziu.
V dôsledku ruskej invázie už opustilo svoju domovinu približne desať miliónov Ukrajincov. Tento údaj bol potvrdený 20. marca.
O rozhovoroch medzi Ruskom a Ukrajinou sa dočítate na ďalšej strane.
Odporúčané články
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Vláda schválila návrh zákona o finančnom odškodnení fyzických osôb, ktorým bola v súvislosti s opatreniami počas pandémie COVID-19 spôsobená finančná ujma.
Obyvatelia ulice Slobody v Košiciach sa rozhodli pomôcť opusteným psom v Únii vzájomnej pomoci ľudí a psov (UVP) pri Haniske.