Slovensko opäť poskytne humanitárnu pomoc Ukrajine
Slovensko poskytuje Ukrajine humanitárnu pomoc viacerými spôsobmi, a to od samotného začiatku vojny, teda od 24. februára. Vojna na Ukrajine nie je Slovenskej republike ľahostajná, a preto tentoraz posiela vojnou postihnutej krajine z dôvodu ruskej agresie cez humanitárny HUB ďalšiu humanitárnu pomoc.
Do procesu tzv. winterizácie, oficiálnej humanitárnej pomoci pre obyvateľov Ukrajiny, ktorá im má pomôcť preklenúť kritické zimné obdobie, boli podľa hovorkyne Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzany Eliášovej zapojené viaceré rezorty v spolupráci s Úradom vlády SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.
„Vojnou zasiahnutá Ukrajina v týchto týždňoch zápasí aj s energetickou krízou, ktorá je výsledkom ruských raketových útokov na ukrajinskú infraštruktúru. Viac ako desať miliónov Ukrajincov tak nemá prístup k vode, elektrine či zabezpečené kúrenie. Slovensko sa rozhodlo odoslať materiálnu pomoc, aby Ukrajinci zvládli zimné mesiace,“ uviedol poverený predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO). Zabezpečené materiálno-technické vybavenie zo strany SR reflektuje na požiadavky špecifikované priamo ukrajinskými štátnymi autoritami. Okrem elektrocentrál je preto v pomoci obsiahnuté napríklad aj detské termooblečenie, ponožky, deky či paplóny a ďalšie. „Prvá časť pomoci v podobe 119 benzínových elektrocentrál bola 7. decembra odovzdaná Hlavnému oddeleniu štátnej pohotovostnej služby Ukrajiny v Zakarpatskej oblasti,“ povedal poverený minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO).
Na pomoci sa podieľalo aj Ústredie ekumenickej pastoračnej služby v OS SR a OZ SR v zriaďovateľskej právomoci Ministerstva obrany SR. „Zabezpečilo materiálnu pomoc a koordináciu pre vytvorenie 170 miest pomoci pre najviac postihnuté oblasti bez elektriny a kúrenia,“ vysvetlil poverený minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Prijímateľom tejto pomoci je Ukrajinská gréckokatolícka cirkev, ktorá zabezpečí prepravu vlastnými prostriedkami a v spolupráci s Ukrajinskou pravoslávnou cirkvouaj distribúciu humanitárnej pomoci na území Ukrajiny. Slovenská republika zabezpečuje prepravu humanitárneho materiálu MV SR prostredníctvom medzinárodného humanitárneho logistického centra (HUB) v Haniske pri Košiciach, a to v rámci Mechanizmu Európskej únie v oblasti civilnej ochrany.HUB je spoluprevádzkovaný pracovníkmi Sekcie krízového riadenia ministerstva vnútra.
V priebehu najbližšieho týždňa je naplánované expedovanie ďalšej časti pomoci v rámci winterizácie. Pôjde o materiál obstarávaný rezortami vnútra a obrany. Celková suma určená na projekt winterizácie Ukrajiny dosahuje 2,5 milióna eur. Okrem dodávok materiálu zahŕňa aj dve výzvy vyhlasované Slovenskou agentúrou pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu spolu v hodnote viac ako 1,3 milióna eur a priamej podpory projektov, ktoré poskytujú základné životné potreby pre siroty v oblasti Zakarpatskej Ukrajiny v hodnote 500-tisíc eur. „Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu pod značkou SlovakAID minulý týždeň vyhlásila ďalšiu humanitárnu výzvu na zabezpečenie základných životných potrieb zraniteľných osôb postihnutých ruskou agresiou v celkovej hodnote milión eur,“ uviedol poverený minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Rastislav Káčer a dodal, že po Novom roku plánuje Slovensko navyše vyhlásiť výzvu na podporu slovensko-ukrajinských podnikateľských partnerstiev v hodnote viac ako 320 000 eur. Na Ukrajine sa už teraz realizujú štyri humanitárne projekty v hodnote 1,3 milióna eur v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou, organizáciami Človek v ohrození, ADRA a Step-In.
Zdroj: SITA, DSe, ju
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.