Ukrajina dostane od Slovenska zimný balík humanitárnej a vojenskej pomoci
V najbližšej dobe pošle Slovensko zimný balík humanitárnej a vojenskej pomoci na podporu Ukrajiny. Štát pošle Ukrajine aj odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur.

Aj napriek tomu, že komplety Božena už používali Ozbrojené sily SR a aktuálne sú už vyradené, stále sú schopné pomôcť Ukrajine, kde je to momentálne najviac potrebné. Informovalo o tom Ministerstvo obrany (MO) SR na svojej sociálnej sieti.
„Všade, kde je odmínovacia technika nasadená, zachraňuje životy a zdravie ľudí, najmä civilistov, ktorí sa s mínami môžu dostať do náhodného kontaktu, napríklad počas poľných prác. Osobitne tragické sú časté úmrtia a zranenia malých detí. Tieto stroje slovenskej výroby už úspešne pôsobili v Iraku, Afganistane, Etiópii, Kosove, Chorvátsku, Nigérii, na Srí Lanke a v ďalších krajinách,” uviedlo MO SR a dodalo, že v dôsledku ruskej agresie sa na území Ukrajiny nachádza niekoľko sto tisíc mín rôzneho typu. „Zamínovaná je takmer tretina územia Ukrajiny. Ich odstránenie môže trvať aj celé desaťročia,” informovalo MO SR.
Ďalším obrovským nebezpečenstvom podľa MO SR, sú rôzne nálože a nástrahy, ktoré ruské okupačné jednotky po sebe zanechávajú v obciach a mestách, z ktorých ustúpili, s čím sa tiež budú musieť popasovať pyrotechnici. „Dodávky slovenských odmínovacích strojov pomôžu zachrániť životy, ktoré by ruská útočná vojna mohla zmariť. Sme odhodlaní podporovať Ukrajinu takýmto spôsobom aj naďalej,” uzavrelo MO SR.
Zdroj: SITA, DSe, kv
Odporúčané články

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.

Jarná výsadba zelene je v plnom prúde a v najbližších dňoch pribudne vo viacerých mestských častiach Košíc viac ako 360 stromov a takmer 2000 kríkov. Cieľom výsadby je zvýšenie podielu mestskej zelene a zlepšenie kvality životného prostredia v obytných zónach.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach vyzýva všetky subjekty na vykonanie jarnej preventívnej celoplošnej deratizácie, ktorá má prebiehať v období od 15. marca do 15. mája 2025 na území okresov Košice I až IV.