Všetci utečenci z Ukrajiny majú podľa Lengvarského na Slovensku garantovanú zdravotnú starostlivosť
Každý utečenec z Ukrajiny má na Slovensku garantovanú štandardnú bezodkladnú akútnu starostlivosť. Týka sa to žiadateľov o azyl, aj tých, ktorí požiadali o dočasné útočisko a tiež ľudí iba prechádzajúcich našou krajinou. Povedal to dnes minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský počas brífingu v Poprade, kde sa stretol s riaditeľmi štátnych nemocníc, aby riešili aktuálne otázky v súvislosti s fungovaním nemocníc a poskytovaním zdravotnej starostlivosti utečencom.
V prípade tretej kategórie utečencov, takzvaných tranzitných, existuje podľa ministra dohoda so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, k čomu bude doplnená aj legislatíva. Podľa šéfa rezortu však poskytovatelia zdravotnej starostlivosti už o tom boli informovaní. „Majú ju poskytnúť, vykázať si ju a dofinancovanie bude riešené neskôr, ale každému utečencovi garantujeme štandardnú bezodkladnú akútnu starostlivosť,“ zdôraznil.
Podľa ministra rezort pozorne sleduje situáciu a robí všetky kroky preto, aby sa aj proces prijímania či poskytovania zdravotnej starostlivosti na hraniciach realizoval hladko. „Vytvorené boli normy na materiálno-technické zabezpečenie, ktoré boli distribuované, jednotlivé hotspoty, do nemocníc boli distribuované spôsoby refundácie, ktoré budú poskytované nemocniciam, prípadne iným poskytovateľom zdravotnej starostlivosti,“ priblížil ďalej. Rovnako boli podľa jeho slov vydané aj podrobné usmernenia, akým spôsobom postupovať pri zdravotnej či hygienickej starostlivosti ohľadom utečencov, ktorí ostanú na území Slovenska dlhšie. „Súčasne riešime aj urgentné otázky, teda akútne prevozy, prevozy pacientov, ktorí potrebujú akútnu starostlivosť,“ dodal. Od piatka tiež začne fungovať na každom hraničnom priechode stanica rýchlej lekárskej pomoci z Košickej záchrannej služby.
Záchranári Záchrannej zdravotnej služby ošetrili 37 vojnových utečencov z Ukrajiny, 18 z nich bolo prevezených do nemocníc. Hovorkyňa záchranárov Alena Krčová priblížila, že k najčastejším diagnózam patrilo vyčerpanie, bolesti na hrudi, hypertenzia a v prípade detí vysoké horúčky. Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby SR vyslalo posádky aj na pomoc utečencom, ktorí boli podchladení, mali ťažkú infekciu alebo mali akútnu stresovú reakciu. Krčová doplnila, že tri ženy rodili.
„Pomoc priamo na hraničných priechodoch potrebovalo deväť pacientov, zvyšní boli ošetrení v záchytnom tábore v Humennom, ubytovniach a hoteloch v Prešove a v Košiciach, prípadne počas cesty ešte na východe Slovenska,“ spresnila Krčová s tým, že väčšina ošetrených boli ženy a deti.
Zdroj: (SITA, adz;DSe, qq;fa)
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR Anna Záborská a Richard Vašečka predložili do parlamentu návrh zákona, ktorý by zásadne zmenil pravidlá interrupcií na Slovensku. Zákonodarcovia navrhujú znížiť maximálnu zákonnú lehotu na vykonanie interrupcie z doterajších 12 týždňov na iba 8 týždňov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.
S príchodom vykurovacej sezóny rastie aj počet požiarov v bytových a rodinných domoch, ako ukazujú štatistiky Hasičského a záchranného zboru (HaZZ). Príčinou je častokrát nepozornosť alebo nedostatočná údržba vykurovacích zariadení, čo v dôsledku vedie k vzniku požiarov s rizikom pre životy a majetok.