Volebné obdobie sa neskráti, Taraba hovorí o čiernom dni pre slovenskú demokraciu
K zmene Ústavy nedôjde. Vládne strany nepodporili návrh na referendum o skrátení volebného obdobia. Novelu ani ďalšie návrhy poslanci neposunuli do druhého čítania. K výsledku hlasovania sa vyjadrili poslanci zo strany ŽIVOT – NS, ktorí návrh ústavného zákona do parlamentu priniesli. Koalícia ho však nepodporila dostatočným počtov hlasov. Strana HLAS – SD zas očakáva podporu prezidentky, ktorá by podľa nich mala stáť na strane ľudí.
Koalícia dnes vo väčšine hlasovala negatívne za zmenu Ústavy. “Dnes je, myslím si, čierny deň pre slovenskú demokraciu, pretože pred voľbami neexistovala politická strana, ktorá by spochybňovala, že pánom demokracie a vlastníkom Slovenskej republiky je rádový občan. Pretože tak to vníma Ústava,” týmito slovami začal reakciu strany ŽIVOT – NS jej predseda Tomáš Taraba. Podľa jeho slov očakávali, že s návrhom na referendum príde niekto z koalície. “Pasoval sa do tejto roly pán Boris Kollár,” uvádza Taraba. Keďže sa to však nestalo, návrh predložila strana ŽIVOT – NS. Podľa koalície by takáto právomoc mala byť “ľudom daná až po skončení funkčného obdobia tejto vlády”.
Podpredseda strany ŽIVOT – NS, JUDr. Marek Géci tvrdí, že koalícia sa takto rozhodla zo strachu, keďže sa bojí moci ľudu. Dnes mala podľa neho vláda možnosť ukázať, že rešpektuje hlas ľudu, svojho voliča a celkovo Slovákov, no nestalo sa tak. Zákon mal navyše platiť aj pre nasledujúce vlády. “Ak vznikne taká situácia, ako máme dnes, že občania sú nespokojní s tým, čo sa deje, chcú povedať nejaký svoj občiansky názor, nie je im to umožnené,” uviedol Géci ako dôvod, prečo návrh predložili.
Volebné obdobie poslancov sa však skracovať nebude. Podľa Géciho je to z dôvodu, že poslanci chcú mať väčšie práva ako občania a voliči. K situácii sa prostredníctvom tlačovej konferencie vyjadrili aj poslanci z HLAS – SD. Tí očakávajú, že prezidentka bude stáť na strane ľudí. “HLAS – sociálna demokracia bude pozorne sledovať, ako sa prezidentka SR postaví k dnešnému negatívnemu hlasovaniu vládnej koalície o zmene ústavy. Odopreli základné právo ľudí delegovať a odoberať moc a prezidentka SR by k tomuto hlasovaniu mala zaujať jasný postoj,” zverejnili stanovisko.
“Som zvedavý, ako bude dnes reagovať pani prezidentka,” zazneli slová Petra Pellegriniho. Podľa jeho slov sa má prezidentka vyjadriť k tomu, či “boli alebo neboli pošliapané dnes ústavné práva občanov Slovenskej republiky.” Prezidentka podľa neho nemala problém razantne rozhodnúť o podpísaní obrannej zmluvy. Preto očakáva, či rovnako razantne “pokarhá poslancov, ktorí odobrali ľuďom demokratické práva a pomohli im zabetónovať sa vo svojich funkciách až do 2024.” Pellegrini následne dodal, že má pocit, že prezidentka nemá problém sa ozvať tam, kde netreba, no v zásadných otázkach, kedy ide o demokraciu, len mlčí a čaká, ako sa situácia nakoniec vyvinie.
Zdroj: (FB/Tomáš Taraba – predseda ŽIVOT – NS, FB/Peter Pellegrini, DK)
Odporúčané články
Posledné oficiálne Mestské zastupiteľstvo v Košiciach v roku 2024 začalo dnes ráno. Poslanci na ňom prerokujú návrh mestského rozpočtu či zvýšenie poplatkov za komunálny odpad.
V Košiciach sa pripravuje rekonštrukcia pamätníka padlých vojakov, ktorí zahynuli počas druhej 2. svetovej vojny. Ten sa nachádza na Námestí osloboditeľov. Mesto Košice uzavrelo zmluvu so Správou mestskej zelene, ktorá zodpovedá práve za opravu Pamätníka vojakov Sovietskej armády.
V katastri obce Roštár, patriacej do Košického kraja v okrese Rožňava, bol zaznamenaný pohyb medveďa. Informácia bola zverejnená na sociálnej sieti, a to prostredníctvom videa, ktoré zachytáva medveďa na ceste.