Voliči v karanténe budú v jesenných župných a komunálnych voľbách môcť voliť doma

Osoby, ktorým Úrad verejného zdravotníctva SR k 30. septembru vzhľadom na pandémiu koronavírusu nariadi izoláciu, sa budú môcť zúčastniť spojených komunálnych a župných volieb. Vyplýva to z návrhu zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa konajú v roku 2022 v rovnaký deň.
Legislatívny návrh dnes schválila vláda. Kabinet súčasne schválil návrh, aby sa parlament návrhom zákona zaoberal v skrátenom legislatívnom konaní. Podľa ministerstva vnútra je potrebné prijať právnu úpravu ešte pred vyhlásením volieb do orgánov územnej samosprávy tak, aby bolo možné náležite a v dostatočnom časovom predstihu zabezpečiť komplexnú prípravu procesu volieb. Zákon má byť účinný dňom vyhlásenia.
„Oprávnený volič, ktorý požiadal o špeciálny spôsob hlasovania, hlasuje podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo pobytu,” uvádza sa v návrhu zákona. Hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nemá vykonávať v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku. Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami. „Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol,” vysvetlilo ministerstvo vnútra.
Volič, ktorý má záujem o špeciálny spôsob hlasovania, má podať žiadosť zapisovateľovi obce svojho trvalého pobytu sám alebo prostredníctvom inej osoby, a to telefonicky v úradných hodinách obce svojho trvalého pobytu. V posledný pracovný deň predo dňom konania spojených volieb môže podať žiadosť najneskôr do dvanástej hodiny.
Zdroj: (SITA, sa;su;DSe)
Odporúčané články

Matka troch detí s onkologickým ochorením čelí zložitej situácii. Napriek tomu, že jej zdravotný stav sa po nasadení cielenej liečby zlepšil, štátna zdravotná poisťovňa odmietla náklady na liek preplatiť. Prípad aktuálne preveruje Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od fyzických incidentov v mestskom parku po postup HC Košice do finále extraligy. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.

Európa sa môže ocitnúť vo vodnej kríze, kedy dostupnosť vody nebude samozrejmosťou. Vodárenská infraštruktúra v celej Európe, nielen na Slovensku, je zastaraná a vyžaduje si obrovské investície. Riešenie tejto situácie bez využitia inovatívnych foriem financovania, či zapojenia súkromného sektora nebude možné. A to zas nebude možné bez odpolitizovania témy a zreálnenia regulácie. Vyplynulo to z diskusie za okrúhlym stolom na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli venovanej European Water Resilience Strategy – EWRS (Európskej stratégii vodnej odolnosti). Tá sa prirodzene dotýka aj Slovenska.