Vraciate sa z rizikovej krajiny? Musíte sa zaregistrovať
Cestujúci, ktorí počas predchádzajúcich 14 dní navštívili rizikovú krajinu a prichádzajú na Slovensko letecky, sa musia zaregistrovať na stránke korona.gov.sk. Opatrenie platí od 10. septembra od 7.00 hod. Registrácia je naďalej povinná aj pre ľudí prichádzajúcich na Slovensko autom z Ukrajiny. Potvrdením o registrácii sa treba preukázať policajtom.
Ministerstvo vnútra (MV) SR na to upozornilo na sociálnej sieti.
Po prílete na Slovensko z ktorejkoľvek krajiny musí tiež každý cestujúci vyplniť formulár na vyhľadanie cestujúceho v súvislosti s ochranou verejného zdravia. Na webe Ministerstva dopravy a výstavby SR je dostupný v elektronickej verzii, a to aj v anglickom jazyku.
[ad][/ad]Zoznam zelených krajín
V zozname zelených krajín je aktuálne 26 štátov – Austrália, Cyprus, Česká republika, Čína, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Grécko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Švajčiarsko a Taliansko. “Všetky ostatné krajiny, ktoré nie sú na tomto zozname, sú rizikové,” pripomína rezort vnútra.
Za nerešpektovanie povinnosti registrácie môže príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva uložiť pokutu vo výške do 1 659 eur. V blokovom konaní môžu aj orgány Policajného zboru uložiť páchateľovi za nerešpektovanie tohto opatrenia pokutu vo výške do 1 000 eur.
Ilustračné foto: TASR/AP
(TASR)
[ad2][/ad2]
Odporúčané články
V obci Hrušov v okrese Rožňava sa zrútil takmer 50-ročný most pod nákladom smetiarskeho vozidla. Most bol bežne využívaný miestnymi obyvateľmi, pričom externé spoločnosti zabezpečujú v obci zber odpadu viac než dve desaťročia. Incident nastal počas zberu komunálneho odpadu, keď vozidlo prešlo cez most namiesto cúvania, čo viedlo k jeho preťaženiu a poškodeniu.

V Košiciach žilo pred druhou svetovou vojnou približne 60-tisíc obyvateľov, z nich bolo približne 12 500 Židov. Väčšina žila v južnej časti mesta, kde vyrástli i viaceré synagógy, približuje pre agentúru SITA kurátorka Galérie Ľudovíta Felda v Košiciach Jana Teššerová. Deportácie Židov z Košíc sa začali až v roku 1944, keďže mesto od prvej viedenskej arbitráže v roku 1938 patrilo pod Maďarsko. Deportovaných bolo 15 807 Židov, a to nielen zo samotného mesta, ale aj z blízkeho okolia.

Výstavba rýchlostnej cesty R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, II. úsek, sa blíži k záveru. V posledných mesiacoch došlo k významnému pokroku, keď bola odovzdaná štvorica nových mostov ponad rýchlocestu a rozbehli sa práce signalizujúce blížiace sa dokončenie stavby.