Vrchnákmi z fliaš môžete naďalej podporovať charitu, zálohovanie to zatiaľ neovplyvní
Podľa informačnej kampane by sa plastové fľaše mali zálohovať aj s vrchnákom. To by v praxi znamenalo, že budú charity zbierajúce tieto vrchnáky obmedzené. Zákon o zálohovaní však vyzerá inak a podmienka odovzdať vrchnák bude platiť až neskôr.
Podľa pokynov zverejnených na oficiálnej stránke Slovensko zálohuje by sa obaly nemali stláčať a v nepoškodenom stave by sa mali vrátiť na odberné miesto spolu s vrchnákom.
V najčastejších otázkach, ktoré stránky zodpovedné za zálohovanie zverejnili, zodpovedali otázky ohľadom označenia fliaš či iné možnosti recyklácie, avšak nikde nespomenuli, ako je to s vrchnákmi. Do zálohomatu je odporúčané vhodiť fľašu s vrchnákom, nie je to však povinné. Zmení to až smernica EÚ, ktorá príde do platnosti až v roku 2024. Do tej doby môžu ľudia naďalej podporovať charity zbieraním vrchnákov.
Zálohovacia správa sa zároveň prisľúbila, že pripraví s výrobcami charitatívne projekty bez zbierania vrchnáčikov, ktoré by podporili ľudí v núdzi.
Nie všetky fľaše sú zatiaľ označené ako zálohovateľné (Z), keďže obchody majú stále zásoby fliaš z minulého roku. Štát preto vyzval ľudí, aby boli ústretoví voči prevádzkam, keďže systém zálohovania sa stále prispôsobuje. Toto medziobdobie, kedy budú v obehu fľaše s označením, aj bez označenia Z by malo skončiť v prvom polroku 2022. Potom už budú všetky len zálohovateľné.
V tomto období teda môžete vrchnáky zo všetkých plastových fliaš darovať na charitu. Urobiť tak môžete jednoducho využitím kovových sŕdc na to určených. V Košiciach ich nájdete na Sídlisku KVP či na sídlisku Ťahanovce. Srdce na Moskovskej ulici na Sídlisku KVP je dokonca vytvorené v tvare loga mestskej časti. Navyše na rozdiel od zálohovania, do srdca môžete vhadzovať aj vrchnáky z mlieka.
Zdroj: (biznis.sk, slovenskozalohuje.sk, obycajniludia.sk, DK)
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.