Vrtuľníky monitorujú povodie Hornádu
Flotila vrtuľníkov špecializovaného výcvikového strediska Slovak Training Academy (STA) je pripravená pomáhať štátu pri živelných pohromách a mimoriadnych situáciách.
Pri aktuálnej povodni na východe Slovenska v okrese Košice – okolie sa vo štvrtok (15. 10.) uskutočnil monitorovací let vrtuľníkom UH-60 Black Hawk ponad povodie rieky Hornád.
Spolupráca s ministerstvom
Aktuálne zábery záplav mal možnosť na dnešnom (16. 10.) stretnutí s predstaviteľmi leteckej akadémie vidieť Minister životného prostredia Ján Budaj.
„Teší nás, že táto súkromná spoločnosť nie je ľahostajná k regiónu v ktorom pôsobí, a že nám ponúkla pomoc. Ďalšiu spoluprácu si vieme predstaviť nielen pri monitoringu povodní ale aj odpadového hospodárstva, či lesnej zveri,“ uviedol po stretnutí minister.
[ad][/ad]Veľké škody v kraji
Vďaka pohľadu zhora sa môžu krízové štáby a vodohospodári lepšie rozhodnúť, ako čo najlepšie vyriešiť povodňovú situáciu. Väčšiu perspektívu a lepší prehľad o záplavách a následných škodách získal vďaka monitorovaciemu letu aj predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka, ktorý bol priamo na palube vrtuľníka.
„Už pri pozemnej obhliadke zaplavených lokalít sme vnímali povodňovú situáciu v Košickom kraji ako kritickú. Jej skutočný rozsah sme si uvedomili pri monitoringu počas leteckej obhliadky. Predpokladáme, že sumár škôd bude šesťciferný. Voda zničila nielen cesty, obydlia a budovy, škody narobila aj na ornej pôde,“ povedal župan.
[ad2][/ad2]Ponúkajú spoluprácu
Dnešné rokovanie na pôde Ministerstva životného prostredia odkrylo možnosti ako môže štát v budúcnosti spolupracovať s výcvikovým stredisko STA.
„Sme radi, že v mimoriadnych situáciách dokážeme byť prínosom pre obyvateľov a pre štát. Do budúcna na základe požiadavky Ministerstva životného prostredia pripravíme zoznam možností, kedy a pri akých udalostiach sme ochotní schopní pomáhať. Vďaka našim vrtuľníkom je možný nielen letecký prieskum ale aj evakuácia obyvateľstva, či transport potrebného materiálu,“ dodal po stretnutí konateľ STA Lukáš Halás.
Povodňová situácia sa na východe Slovenska za posledných 24 hodín stabilizovala, meteorológovia však predpovedajú ďalšie zrážky.
[article-list slug=’voda-z-hornadu-pretrhla-staru-hradzu,pri-zaplavach-mohli-pomahat-aj-vrtulniky,ani-prazdny-ruzin-nedokazal-zachytit-celu-povodnovu-vlnu,vodne-hladiny-sa-pomaly-ustaluju-klesaju’][/article-list]zdroj video: youtube/zábery Slovak Training Academy
Foto: archív Veronika Janušková
Odporúčané články
Voľné priestory v budove bývalej materskej školy na Bauerovej ulici v Košiciach, ktoré predtým využívalo fitness centrum, dostávajú nový zmysel. Verejná knižnica Jána Bocatia plánuje presťahovať sem svoju pobočku, ktorá už roky úspešne slúži obyvateľom Sídliska KVP na Hemerkovej ulici.
V obci Oľšovany v okrese Košice-okolie došlo v sobotu 25. apríla v popoludňajších hodinách k požiaru, ktorý poškodil rodinný dom. Podľa zistení hasičov bola príčinou vzniku plameňov manipulácia s otvoreným ohňom, ktorá sa vymkla spod kontroly.
Mestský podnik Tepelné hospodárstvo Košice (TEHO) začal minútu po polnoci 26. septembra 2025 s postupný nábehom dodávky ústredného kúrenia pre domácnosti, školy, podniky a ďalších svojich odberateľov. Včera o ôsmej hodine ráno sa po 221 dňoch vykurovacia sezóna prerušila, keďže v TEHO vzhľadom na predpoveď počasia pristúpili k prerušeniu dodávok ústredného kúrenia.