Všetko, čo by mali študenti chystajúci sa v lete brigádovať vedieť
Letné prázdniny a voľný čas ponúkajú študentom viacero možností ako si privyrobiť vďaka brigáde. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zodpovedalo pre našu redakciu KOŠICE: DNES otázky, týkajúce sa brigádnickej činnosti.
Rovnako ako všetci ostatní pracovníci, aj brigádnici by si mali dávať pozor na viacero detailov, ktoré o práci veľa prezrádzajú. Počas leta prirodzene narastá počet brigádnikov, vďaka prázdninám a voľnému času, ktorý využívajú na privyrobenie si. Mnohí siahnu po ponukách na prácu čašníkov, predavačov ale aj po ponukách na sezónne práce, napríklad na kúpaliskách. Iní zasa skúšajú prácu v zahraničí. Pri každej pracovnej ponuke je nutné dbať na jej spoľahlivosť, zmluvu a napríklad aj na potenciálne poplatky.
Spôsobov hľadania brigády je viacero a medzi obľúbené určite patrí aj hľadanie prostredníctvom sociálnych sietí. Na Facebooku či Instagrame možno nájsť množstvo skupín, ktoré sú zamerané práve na uverejňovanie ponúk na brigády. Rovnako je prístupných aj množstvo webových portálov. Študenti majú však aj možnosť ísť hľadať si brigádu osobne do konkrétnych prevádzok. V žiadnom prípade netreba podpisovať všetko, čo vám zamestnávateľ poskytne. Vždy je nutné si zmluvu prečítať, ak jej však brigádnik nerozumie, najlepšie je sa poradiť. Rovnako, pri akýchkoľvek pochybnostiach ohľadom miesta konania pohovoru či vstupných poplatkoch, je bezpečnejšie neriskovať. Pri nástupe do každej práce zabezpečuje zamestnávateľ školenie o BOZP, na ktorom je zamestnanec poučený o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci. Ženy by v práci nemali dvíhať ťažšie bremená ako tie, ktorá majú 10kg a u mužov je táto hranica vyššia.
Ako by mala vyzerať zmluva a na čo si dať pozor?
“Zamestnávateľ môže uzatvoriť dohodu o brigádnickej práci študentov s fyzickou osobou, ktorá má štatút žiaka strednej školy alebo štatút študenta dennej formy vysokoškolského zákona podľa osobitného prepisu a ktorá nedovŕšila 26 rokov veku,” uvádza pre KOŠICE: DNES Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky. Zároveň dodávajú, že brigádnik sa musí preukázať štatútom študenta, a teda potvrdením o návšteve školy.
Zmluva pre brigádnika musí byť uzatvorená písomne, inak je neplatná. Na zmluve musí byť vždy uvedená dohodnutá práca, odmena za prácu, rozsah pracovného času a v neposlednom rade aj doba, na ktorú sa zmluva uzatvára. “Na dohody sa vzťahujú aj niektoré ustanovenia Zákonníka práce, ktoré platia pre pracovný pomer, napríklad prevažná časť ustanovení o pracovnom čase, odmeňovanie najmenej do úrovne minimálnej mzdy, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu, osobitný spôsob úpravy dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca a pod,” upresňuje ministerstvo.
Musí študent platiť odvody počas brigády a ovplyvňuje to prídavky na dieťa pre rodičov?
Nezamestnaný študent je od poplatkov oslobodený, študent zamestnaný na pracovnú zmluvu má povinnosť platiť poistné na jednotlivé druhy sociálneho poistenia, avšak “povinnosti voči Sociálnej poisťovni plní jeho zamestnávateľ a zároveň odvádza poistné, ktoré by bol inak povinný platiť študent ako zamestnanec”.
Za študenta vykonávajúceho prácu na základe dohody o brigádnickej práci študentov odvádza poistné zamestnávateľ. Prislúcha mu možnosť výberu ohľadom neplatenia poistného na dôchodkové poistenie iba ak mesačný príjem nepresiahne viac ako 200€. “Ak má viacero dohôd o brigádnickej práci študentov, v jednom kalendárnom mesiaci si môže uplatniť výnimku len na jednu dohodu. Ak príjem z dohody presiahne hraničnú sumu 200 eur, študentovi vzniká dôchodkové poistenie aj v prípade, že si výnimku uplatnil,” upresňuje ministerstvo.
Príjem z brigád nemá žiaden vplyv na výšku prídavku na dieťa a zamestnávateľ je vždy povinný brigádnikovi poskytnúť dohodnutú odmenu. Viac informácií môžete nájsť na webe Sociálnej poisťovne.
Zdroj: (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky/VT)
Odporúčané články
Slovenský premiér Robert Fico sa stal prvým významným politikom z krajín Európskej únie, ktorý vystúpil v ruskej štátnej televízii Rossija 1 od začiatku konfliktu na Ukrajine. Ako uviedol web iDnes.cz, predseda slovenskej vlády v relácii moderátorky Oľgy Skabejevovej kritizoval prístup Európskej únie k riešeniu vojny na Ukrajine.
V košickej mestskej časti Juh sa opäť niesla vôňa čerstvo upečeného koláča, keď sa mladá generácia spojila so seniorkami, aby spolu pripravili tradičný domáci slivkový koláč. Projekt Pečie celý Juh je nielen o pečení, ale aj o prepájaní skúseností a tradícií medzi generáciami.
Viac než sto staromestských seniorov sa zišlo v Radničnej sále na každoročnej Katarínskej zábave, ktorú miestna samospráva zorganizovala na utuženie komunitného života.