Východoslovenská investičná agentúra chce prilákať investorov
Dotiahnuť nových investorov na východ republiky a pozdvihnúť Košický a Prešovský kraj na vyššiu životnú úroveň je cieľom Východoslovenskej investičnej agentúry (VIA).
Jej zakladajúcimi členmi sú obidva samosprávne kraje, mesto Košice, obec Kechnec, Univerzita P. J. Šafárika Košice, Prešovská univerzita, Patriot – klub východniarov, ale aj 16 podnikateľských subjektov. Ustanovujúce valné zhromaždenie bolo včera v Košiciach.
“Medzi východnou a západnou časťou Slovenska sú veľké regionálne rozdiely. Rozdiel v disponibilných príjmoch obyvateľstva napríklad v Bratislavskom a Prešovskom kraji je takmer 80 percent. Na východe je podiel dlhodobo nezamestnaných vyše osem percent obyvateľov, v Bratislavskom kraji šesť percent. Toto sa budeme usilovať vyrovnať najmä získavaním investorov s vysokou pridanou hodnotou,” povedal po ustanovujúcom valnom zhromaždení predseda predstavenstva agentúry Peter Cacara.
Prakticky rovnaký cieľ však majú aj iné organizácie, ktoré už fungujú – agentúra SARIO, priemyselné komory, či investičné odbory na krajských, alebo mestských úradoch. Podľa našich informácií sa niektoré z nich cítia vznikom novej agentúry ukrivdené.
“Zatiaľ sme sa nestretli s odmietavými, alebo urazenými reakciami. Od začiatku s nimi spolupracujeme. Naším cieľom je zjednotiť informácie pre investorov zo všetkých kanálov tak, aby mali o podmienkach ucelený obraz. Doteraz sa totiž mohlo stať, že záujemca odišiel preto, lebo sa k nemu nedostal údaj, ktorý by rozhodol v náš prospech,” vysvetľuje člen predstavenstva VIA a košický primátor Richard Raši.
O reakciu na vznik novej organizácie sme požiadali agentúru Sario, do uzávierky sme však odpoveď nedostali.
Foto: Ivan Fleicher
Odporúčané články
Na Magistráte mesta Košice sa minulý týždeň uskutočnilo tretie zo série neformálnych podujatí s názvom “Čaj o piatej”. Tieto diskusie, otvorené pre širokú verejnosť, sú zamerané na aktuálne témy spojené s prípravou nového územného plánu mesta. Tentokrát sa záujemcovia zamerali na tému udržateľnej mobility, pričom sa diskutovalo o viacerých kľúčových otázkach, ktoré ovplyvnia budúcu podobu Košíc.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach zaviedla AI softvér, ktorý mení fungovanie oddelenia urgentného príjmu. Tento nový nástroj, prvý svojho druhu na Slovensku, umožňuje lekárom rýchlejšie a efektívnejšie triediť pacientov, pričom zabezpečuje, aby sa urgentnej starostlivosti dostalo tým, ktorí to najviac potrebujú.
Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu žiadnu privatizáciu Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti neodhalila. Ani skrytú, ani žiadnu inú. Zato odhalila spoločenskú zodpovednosť VVS a jej podporu sociálne slabším skupinám, kultúre a športu. Vyplýva to z protokolu NKÚ.