Výcvikové stredisko STA i naďalej pokračuje v unikátnom výcviku pilotov vrtuľníkov
Spoločnosť Slovak Training Academy /STA/ bude i naďalej pôsobiť na Košickom medzinárodného letisku a pokračuje vo výcviku pilotov vrtuľníkov podľa vopred schváleného harmonogramu.
„Chceme ubezpečiť všetkých obchodných partnerov ako aj laickú i odbornú verejnosť, že naša spoločnosť pokračuje vo výkone svojej činnosti, ktorým je výcvik novej generácie pilotov vrtuľníkov. STA je ekonomicky zdravá a dynamicky sa rozvíjajúca spoločnosť aj preto dokážeme flexibilne reagovať potreby trhu,“ hovorí výkonný riaditeľ spoločnosti STA
Dominik Varga. Reagoval tak na medializované informácie o možných problémoch výcvikového strediska vzhľadom na zhoršenú bezpečnostnú situáciu v Afganistane.
Spoločnosť STA pôsobí na Košickom medzinárodnom letisku už 4. rok a za ten čas vycvičila stovky špičkových pilotov vrtuľníkov pre potreby domácich i zahraničných klientov. Iba v minulom roku dosiahla spoločnosť tržby takmer 50 miliónov Eur. Pod úspešný obchodný príbeh výcvikového strediska sa podpísala najmä jeho unikátnosť. V Európskom priestore je to jediné výcvikové stredisko, ktoré ponúka kurzy pre pilotov vrtuľníkov typu UH-60 Black Hawk. Celkovo má akadémia k dispozícii vyše 20 vrtuľníkov od menších typov
Schweizer a MD-500 až po spomínané „čierne jastraby“. „Každý náš pilotný výcvik začína teoretickou prípravou a kurzom leteckej angličtiny. Študenti potom pokračujú vo výcviku na moderných leteckých simulátoroch aby si osvojili všetky potrebné návyky. Až následne sa dostávajú do kokpitov helikoptér, kde ich tím našich skúsených inštruktorov pripraví na všetky možné situácie, ktoré sa môžu vo vzduchu stať,“ hovorí Dominik Varga. Iba v minulom roku nalietali na menších typoch helikoptér S300 a MD500 viac ako sedem tisíc letových hodín. Na vrtuľníkoch typu UH-60 Black Hawk to bolo približne tri tisíc letových hodín. O umiestnení výcvikového strediska na košickom letisku rozhodovalo nielen výborné technické a odborné zázemie miestneho letiska, ale aj bohatá, takmer 70-ročná tradícia vojenského leteckého výcviku v tomto regióne. STA sa stala generálnym partnerom Leteckej fakulty a od začiatku svojho pôsobenia investuje do budovania nielen vlastnej, ale aj univerzitnej infraštruktúry.
Spoločnosť od svojho vzniku preinvestovala v Košiciach vyše 50 miliónov eur a v regióne Košíc pritom zamestnáva približne 300 vysokokvalifikovaných profesionálov, a to nielen z odboru letectva. „Našim cieľom je byť spoločensky zodpovednou firmou. Aj preto sa podieľame na rôznych komunitných projektoch, podporujeme obyvateľov a samosprávy regiónu, v ktorom pôsobíme. Od nášho príchodu do Košíc deklarujeme, že sme ochotní naše stroje a letecký personál nasadiť do akcie v prípade mimoriadnych situácii, akými sú požiare či povodne. Vrtuľníky sme ponúkli aj Českej republike krátko potom ako na južnej Morave vyčíňalo tornádo,“ dopĺňa Dominik Varga. Výcvik profesionálnych pilotov vrtuľníkov tak v Košiciach pokračuje aj naďalej. Historická tradícia vojenského a civilného leteckého výcviku v regióne Košíc, technické zázemie a odborná zdatnosť profesionálneho tímu zamestnancov predurčuje akadémiu aby sa stala špičkovým školiacim strediskom pre pilotov vrtuľníkov nielen v európskom ale aj svetovom meradle.
Zdroj: Slovak Training Academy
Odporúčané články
Rastislavovu ulicu v Košiciach skrášľuje umenie! Niekdajšia sivá oporná stena sa teraz pyšní úplne novým vzhľadom.
Jedna z kľúčových dopravných tepien v Košiciach, Jantárová ulica, získala po mesiacoch prác nový vzhľad.
Napriek ochladeniu pretrváva na Slovensku obdobie sucha s minimom zrážok, čo výrazne zvyšuje riziko požiarov v prírodných oblastiach.