Vyhnali autá z Komenského
Cieľom Európskeho týždňa mobility, ku ktorému sa už tradične pripájajú aj Košice, je motivovať ľudí, aby si volili udržateľné spôsoby dopravy, ako sú verejná hromadná doprava, chôdza či cyklistika. Tým by sa znížilo množstvo vypúšťaných emisií do ovzdušia a zlepšila by sa jeho kvalita. V našom meste lákali počas týždňa do MHD napríklad vodičov, ktorí mohli cestovať na vodičský preukaz namiesto cestovného lístka.
Záver Týždňa mobility naplánovali organizátori z magistrátu a dopravného podniku na Komenského ulicu. Z nej v nedeľu vyhnali v čase od desiatej dopoludnia do piatej popoludní všetky autá, autobusy i električky okrem jednej, ktorá zabezpečovala kyvadlovú dopravu. Namiesto nich sa na inokedy rušnú dopravnú tepnu dostali bicykle, kolobežky či korčule a skejtbordy. Na piatich miestach boli rôzne programy a súťaže venované alternatívnym a najmä ekologickým spôsobom dopravy. Na svoje si prišli obdivovatelia elektromobilov, elektrokolobežiek, ale do sýtosti a hlavne bezpečne si mohli zajazdiť aj cyklisti, inline korčuliari či skejtbordisti.
Foto: Iveta Vaculová [ad][/ad]Odporúčané články
Ide o dôsledok nedávneho nepriaznivého počasia. Ako Mestské lesy informovali, ide o lokalitu pri dobývacom priestore „KERKO“, mapku výskytu možno nájsť na sociálnej sieti.
Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu navrhuje znížiť stupeň ochrany povodia vodárenskej nádrže Starina v rámci zonácie Národného parku Poloniny, čo by mohlo ohroziť pitnú vodu viac ako 600-tisíc obyvateľov východného Slovenska. Organizácia Aevis varuje, že tento krok predstavuje vážnu hrozbu a veľký hazard pre zásobovanie pitnou vodou v oblasti.
V novembri sme priniesli článok, v ktorom pedagógovia základných a stredných škôl opisujú nedostatok učiteľov v školách, kde pôsobia. Pýtali sme sa magistrátu aj KSK, ako plánujú tento vypuklý problém riešiť. Mesto v novoprijatom dokumente pomenúva ambície a procesy, ktorými chce zlepšiť školstvo vo svojej pôsobnosti. Kraj sa snaží prepájať školy s odborníkmi z praxe.